Skip to main content

Lyžování, snowboardování, běžkování nebo túry po horách – zima přináší milovníkům sněhu mnoho možností, jak trávit dovolenou. A i když neštěstí nechodí po horách, ale po lidech, přece jenom je dobré myslet na kvalitní pojištění, které v zahraničí zaplatí ošetření u lékaře i výjezd záchranářů na místo.CHci pojištění buttom

U Direct pojišťovny je lyžování po vyznačených trasách nebo turistika na značených cestách v nadmořské výšce do 3 500 metrů nad mořem už v základu pojištění. Je ale dobré myslet na správně nastavené limity, protože například záchrana vrtulníkem může vyjít na statisíce korun.

Cestovní pojištění na lyžování

Pojištění na lyže si jednoduše sjednáte v rámci svého cestovního pojištění. Zimní sporty pak máte rovnou v základu.

Patří sem dokonce i stále populární sáňkování. Rozhodně se v zahraničí nespoléhejte pouze na své zdravotní pojištění. I drobné ošetření by v zahraničí mohlo strhnout lavinu nepříjemností.

Kdy už je lyžování rizikové

Správné nastavení cestovního pojištění na lyže je potřeba také v případech, kdy se jedná o rizikový sport.

Mezi ně patří například freeskiing, skialpinismus, turistika ve výšce nad 3 500 metrů nad mořem nebo jízda na lyžích či snowboardu mimo vyznačené trasy.

Kromě toho ale existují i sporty, kdy vás pojišťovny většinou nepojistí vůbec, protože jde o velmi velké riziko.


Adrenalinové zážitky? Stačí si sjednat pojištění rizikových sportů. To se vám může hodit i v případě, kdybyste se náhodou rozhodli zkusit štěstí v nějaké lyžařské soutěži.


 

Příkladem může být heliskiing, kdy vás vrtulník vysadí na vrcholu hory a vy jedete dolů po vlastní ose. Jestliže se bez větší dávky adrenalinu neobejdete, budete muset sáhnout po připojištění rizikových sportů

Pokud ale nepatříte mezi fajnšmekry, kteří se v takovém sportování vyžívají, pojištění na lyžování v základu cestovního pojištění bude dostačující. Ale zas a znovu – myslete na optimální výši limitů. 

Snowkiting, bublik a další sporty

Stejně tak si vždy ověřte, jaké pojištění potřebujete, pokud se chystáte na méně tradiční sporty. Například snowkiting, kdy vás tažný drak táhne na lyžích či snowboardu, patří mezi rizikové sporty.

A podobně je na tom i nový sport bublik, kdy se řítíte po svahu v nafukovacím osmihranu, který připomíná ježka v kleci.

Pojištění se hodí mít i v Česku

Na pojištění zimních sportů byste měli myslet nejen u cest do zahraničí, pomůže vám totiž i v Česku. U nás sice máte zdravotní ošetření placené z veřejného pojištění, ale nikdo za vás už nezaplatí případné škody, které způsobíte ostatním.

Například když omylem srazíte někoho na sjezdovce. V takové situaci se může odškodné vyšplhat i do milionů, a proto je dobré mít pojištění odpovědnosti, které se dá sjednat právě i v rámci cestovka.

Vedle pojištění na lyže v ČR určitě oceníte také úrazové pojištění. To vám zase zaplatí odškodné v případě trvalých následků.

Pojištění odpovědnosti je v Itálii povinné

Pojištění na lyže do Itálie je malinko specifičtější. Než začnete přemýšlet nad palčivou otázkou, jestli se víc těšíte na pizzu, nebo těstoviny, je třeba zpozornět. Na italských svazích musíte mít totiž bezpodmínečně také pojištění odpovědnosti

To se ostatně vyplatí zjistit před cestou do jakéhokoliv státu. Podmínky na sjezdovkách se mohou rok od roku měnit. K voskování lyží raději na seznam úkolů přihoďte i pravidelnou rešerši. Protože škody, které způsobíte, mohou být opravdu velké.

CHci pojištění buttom

Pojištění na lyže do Rakouska

Rakousko je častokrát první volbou pro všechny, co se nespokojí s českými sjezdovkami. Na rozdíl od ČR si naši sousedé mohou sezónu užívat až do května, a tak se nelze divit, že za alpskými vrcholky míří čeští lyžaři, jak jen to jde. 

Pokud nepatříte mezi milovníky freeridu, na rakouskou lyžovačku vám bude stačit dokonce i základní cestovní pojištění. Abyste však byli krytí, musíte si jízdu užívat pouze na vyznačených trasách.

Adrenalinových zážitků se ale nemusíte vzdávat, jen bude třeba sjednat ještě pojištění rizikových sportů. To se vám může hodit i v případě, kdybyste se náhodou rozhodli zkusit štěstí v nějaké lyžařské soutěži.

Přestože tady pojištění odpovědnosti není povinné, určitě ho nevypouštějte. Mohlo by se zdát, že na konci jara už si budete sjezdovky sjíždět osamoceni a s menším rizikem. Pořád však můžete někoho srazit. Takový scénář nám není cizí, a tak víme, že se tohle pojištění opravdu vyplácí. I proto vám u odpovědnosti nabízíme nejvyšší limit na trhu. 

Online pojištění na lyže

To nejlepší cestovní pojištění na lyže je takové, které si můžete sjednat online. U Directu to zvládnete lusknutím prstu a ještě vám zbyde moře času na rezervaci toho nejkrásnějšího hotelu široko daleko.

Paty z domu tak můžete vytáhnout až ve chvíli, kdy začnete nosit zavazadla do auta. Pojištění na lyže do zahraničí vyřídíte klidně i pomocí telefonu. Rychle jako na sjezdovce. 

Když děti vyráží se školou

Pojištění dítěte na lyže je první věc, kterou byste budoucím lyžařským nadějím měli sjednat. Pravidelné lyžařské kurzy se často neobejdou bez nějakého šrámu. A i když to bude jenom v Jizerkách, sjednat školákům úrazové pojištění určitě není na škodu. 

Vedle toho ale nezapomínejte ani na pojištění odpovědnosti. První jízda se může snadno vymknout – mohlo by se stát, že vaše dítě někomu znepříjemní dovolenou, protože mu vjede do cesty. Takové karamboly často končí nejen zlomenými hůlkami. Pokrytí škod půjde právě z pojištění odpovědnosti. 

To se ostatně hodí mít sjednané po celý rok. Výlety se školou pak nemusíte v tomto ohledu dále řešit. Platí totiž i na situace, kdy váš potomek náhodou nechtěně něco shodí v obchodě z regálu nebo vysklí míčem okno sousedního domu. Pojistka na blbost ale zasahuje v celé řadě dalších nevyzpytatelných situací. A že jich děti umí natropit…

I když se přece jenom rozhodnete pojištění odpovědnosti vynechat, určitě ho sjednejte samostatně alespoň na ten lyžařský kurz – škody na svahu by se mohly vyšplhat do závratných částek. 

Pojištění lyží a dalšího vybavení

Na pobyt mezi zasněženými vrcholky hor si můžete pojistit i zavazadla, mezi která patří i sportovní vybavení. Cestovní pojištění vám pak pomůže, pokud vám lyže ukradnou například ze zamčené lyžárny.

Zároveň ale nemůžete počítat s tím, že stejně dopadne i krádež lyží, které jen odložíte před restaurací na svahu. Bez jasně překonané překážky, například zámku na dveřích, vám pojišťovna škodu uznat nemůže.

A co s prknem?

Asi vás nepřekvapí, že cestovní pojištění na snowboard a lyže je naprosto identické. Sjíždět kopce se spojenýma nohama chce nepochybně skvělé schopnosti, my ale rozdíl mezi lyžaři a snowboardisty neděláme. 

Jak je to s alkoholem na sjezdovce

K lyžování samozřejmě patří i zasloužené pauzy v restauracích na svahu. A s nimi spojené teplé občerstvení. Je jasné, že svařák k zimě prostě patří. 

Jak ale pojišťovna bude řešit případné ošetření, když se vám pak něco stane?

Všechny případy řešíme individuálně a vždy hraje roli to, jestli měl alkohol na nehodu nějaký vliv. Pokud ne, tak jeden svařák po obědě řešit nebudeme.


Autor: Michal Kárný

Mám rád texty, které jsou jednoduché, přehledné, odpovídají na všechny otázky a dobře se čtou. Pojišťovnictví není jednoduchý obor. V Directu se proto už od roku 2019 snažím o to, aby lidé, kteří mají zájem, díky mým textům rozuměli tomu, co mají pojištěné a kdy jim pojistka pomůže. Pomáhá mi v tom i novinářská praxe z Brněnského deníku Rovnost, kde jsem začínal jako redaktor, pokračoval jako editor a svoje mediální působení ukončoval jako šéfredaktor.

Komentář k článku