Skip to main content

Lyžování, snowboardování, běžkování nebo túry po horách. Zima přináší milovníkům sněhu mnoho možností, jak trávit dovolenou. A i když neštěstí nechodí po horách, ale po lidech, přece jenom je dobré myslet na kvalitní pojištění, které v zahraničí zaplatí ošetření u lékaře i výjezd záchranářů na místo.

„U Directu je lyžování po vyznačených trasách nebo turistika na značených cestách v nadmořské výšce do 3 500 metrů nad mořem už v základu pojištění. Je ale dobré myslet na správně nastavené limity, protože například záchrana vrtulníkem může vyjít na statisíce korun,“ upozorňuje Bára Vernerová z Direct pojišťovny.

Také sáňkování patří mezi běžné sporty, které máte už v základu.

Kdy už je lyžování rizikové

Správné nastavení cestovního pojištění je potřeba také v případech, kdy se jedná o rizikový sport. „Mezi ně patří například freeskiing, skialpinismus, turistika ve výšce nad 3 500 metrů nad mořem nebo jízda na lyžích či snowboardu mimo vyznačené trasy,“ vyjmenovává Vernerová.

Kromě toho ale existují i sporty, kdy vás pojišťovny většinou nepojistí vůbec, protože jde o velmi velké riziko. Příkladem může být heliskiing, kdy vás vrtulník vysadí na vrcholu hory a vy jedete dolů po vlastní ose.

Snowkiting, bublik a další sporty

Stejně tak si vždy ověřte, jaké pojištění potřebujete, pokud se chystáte na méně tradiční sporty.

Například snowkiting, kdy vás tažný drak táhne na lyžích či snowboardu, patří mezi rizikové sporty.

A podobně je na tom i nový sport bublik, kdy se řítíte po svahu v nafukovacím osmihranu, který připomíná ježka v kleci.

Pojištění se hodí mít i v Česku

Na pojištění zimních sportů byste měli myslet nejen u cest do zahraničí, pomůže vám totiž i v Česku. U nás sice máte zdravotní ošetření placené z veřejného pojištění, ale nikdo za vás už nezaplatí případné škody, které způsobíte ostatním.

Například když omylem srazíte někoho na sjezdovce. V tomto případě se může odškodné vyšplhat i do milionů, a proto je dobré mít pojištění odpovědnosti, které se dá sjednat právě i v rámci cestovka.

V České republice se pak hodí mít i úrazové pojištění, které vám zaplatí odškodné v případě trvalých úrazů.

Pojištění odpovědnosti je v Itálii povinné

Pokud jde o pojištění odpovědnosti, tak si také vždy ověřte, jestli není v zahraničí povinné. Například na italských sjezdovkách se už bez něj neobejdete.

I jinde je však vhodné na toto pojištění myslet. Protože škody, které způsobíte, mohou být opravdu velké.


Přečtěte si také

Lyžování v Itálii? Bez Bombardina a s pojištěním odpovědnosti

 

Pojištění lyží a dalšího vybavení

Kromě toho si můžete pojistit i zavazadla, mezi která patří i sportovní vybavení. Cestovní pojištění vám pak pomůže, pokud vám lyže ukradnou například ze zamčené lyžárny.

Zároveň ale nemůžete počítat s tím, že stejně dopadne i krádež lyží, které jen odložíte před restaurací na svahu. Bez jasně překonané překážky, například zámku na dveřích, vám pojišťovna škodu uznat nemůže.

Jak je to s alkoholem na sjezdovce

K lyžování samozřejmě patří i zasloužené pauzy v restauracích na svahu. A s nimi spojené teplé občerstvení.

Je jasné, že svařák k zimě prostě patří. Jak ale pojišťovna bude řešit případné ošetření, když se vám pak něco stane?

„Všechny případy řešíme individuálně a vždy hraje roli to, jestli měl alkohol na nehodu nějaký vliv. Pokud ne, tak jeden svařák po obědě řešit nebudeme,“ vysvětluje Vernerová z Direct pojišťovny.

Komentář k článku