Skip to main content

Chystáte se na dovolenou i mimo letní sezónu a máte raději adrenalin než válení na pláži? Tak směle do toho. Je však dobré znát i rizika, a ještě lepší je se proti nim bránit.

Při sjednání cestovního pojištění je základem zjistit si, do jaké kategorie se váš koníček řadí. Jde o běžný sport, rizikový nebo dokonce extrémní, a tedy nepojistitelný? Pokud si nejste jistí, nejjednodušší způsob je zadat název sportu do kolonky v našem online formulářii a hned se dozvíte odpověď. A jaké že jsou rozdíly?

Běžné sporty: Pro jogíny i fotbalisty

Jsou zkrátka ty rekreační, při nichž se nevystavujete přímému riziku. Patří sem jak ty základní kolektivní (například fotbal, nohejbal nebo basketbal), tak různé druhy tance (aerobik i balet), jízda na kole, orientační běh, ale také třeba jóga, spinning, turistika nebo běh na lyžích. Pojištění takových sportů máte v ceně a nemusíte za ně připlácet.

Rizikové sporty: Od surferů až po lyžaře

Do rizikových sportů patří řada běžných aktivit, které však provozujete závodně nebo pod hlavičkou nejrůznějších organizací a klubů při závodech. A spadá sem i valná většina adrenalinových aktivit, do kterých se pustíte ve svém volném čase – například lyžování ve volném terénu a řada dalších freestylových sportů, lezení po stěně, potápění, surfing, kiteboarding, potápění v hloubce větší než deset metrů nebo třeba sjezd na horském kole.

Takové sporty je třeba si připojistit. Nicméně výhodou je, že zaplatíte jen za dny, kdy se chystáte svůj rizikový koníček provozovat. A že dopředu nevíte kdy přesně? Ani to není překážka. Dá se připojistit i den předem během dovolené – jednoduše a online.

Extrémní sporty: Pro nebojácné  

Existují však i nebezpečné extrémní sporty, které se pojistit zkrátka nedají. Člověk se totiž při nich vystavuje zjevnému riziku. Mezi takové patří například potápění v jeskynních nebo pod ledem, jízda na raftu či kajaku při nejvyšší obtížnosti, skoky na lyžích, lov exotické divoké zvěře, ale také třeba letecké a motoristické sporty.