Skip to main content

Podmínky pro cestování do zahraničí se během začátku roku začaly zlepšovat. Mnoho zemí rozvolňuje opatření a některé státy po dlouhé době ruší zákazy vstupu pro turisty.

Chystáte se letos za hranice i vy? Přečtěte si, co musíte před odjezdem vědět. Sepsali jsme pro vás nejčastější dotazy ohledně cestování v roce 2022.

1) Jaké jsou podmínky cestování do zahraničí během koronaviru?

Dlouhou dobu nám koronavirus cestování do zahraničí výrazně omezoval. Postupně se ale ochranná pandemická opatření ve světě rozvolňují a lidé se opět vydávají prozkoumávat svět. Možnosti cestování do zahraničí se například rozšířily na asijský kontinent. Právě mnoho asijských států dlouhé měsíce na své území nepouštělo žádné turisty.

V tuto chvíli bychom na mapě našli jen pár míst, kam se turisté i přes dokončené očkování, negativní test nebo potvrzení o prodělání nemoci nedostanou. Vždy je ale dobré si na stránkách Ministerstva zahraničních věcí nebo Ministerstva zdravotnictví informace před cestováním do zahraničí ověřit. Situace se může rychle změnit, jako tomu bylo v minulosti již několikrát. Aktuální podmínky pro cestování do zahraničí jsou ovšem příznivé.

I přes rozvolňování a zjednodušené podmínky ke vstupu do cizích zemí se však můžete dostat do karantény:

  • pokud se při cestách nakazíte
  • nebo se dostanete do kontaktu s nemocným.

Stále je proto možné využít cestovní pojištění, které tato rizika kryje.


Přečtěte si více

Jak vybrat cestovní pojištění, které pomůže i při covidu

2) Co musíte zařídit, pokud cestujete se zvířetem

Chystáte se vycestovat s domácím mazlíčkem? Jaká pravidla musíte dodržet, pokud plánujete cestování do zahraničí se psem nebo kočkou – nejčastějšími čtyřnohými parťáky na výlety?

Dříve než vyjedete za hranice, ujistěte se, že je váš mazlíček očipovaný a očkovaný proti vzteklině. Některé země vyžadují také odčervení. Zároveň musí mít váš pes nebo kočka vlastní pas – ten bude platit ve všech státech Evropské unie.


Přečtěte si více

Cestujete se zvířetem? Myslete na pojištění mazlíčků

3) Na co nezapomenout, když cestujete s dětmi

Cestování s dětmi do zahraničí s sebou nese řadu věcí, na které musíte před cestou i během ní myslet. Ať už jsou vaše děti větší, nebo se chystáte na první cestování s miminkem, do zahraničí se pro klid v duši vybavte kvalitním cestovním pojištěním. Úrazů je v dětských letech více, proto nezapomeňte ani dobře vybavenou lékárničku.

Pokud to alespoň trochu jde, přizpůsobte cestování s dítětem do zahraničí jeho potřebám. Pokud například vyrazíte autem, naplánujte větší přejezdy v noci, aby děti dlouhou cestu zaspaly. Přestávky a místa na odpočinek si připravte dopředu, abyste se vyhnuli zbytečnému stresu.

Pokud cestujete letadlem, milým překvapením pro vás možná bude to, že do dvou let nemusíte za dítě platit letenku. Obvykle si letecké společnosti účtují pouze poplatek. Po dovršení tohoto věku však musíte dítěti rezervovat klasické sedadlo v letadle za plnou cenu. Ke vzletu a přistávání si pro větší děti nachystejte bonbóny nebo žvýkačky, které pomohou s přetlakem ve středním uchu. Stejně tak můžete na tuto dobu naplánovat kojení.

Ať už se vydáte jakýmkoliv prostředkem, nezapomeňte přibalit zábavu na cestu. Pokud se dítě nudí, někdy může být i hodina nekonečná.

4) Mohou děti cestovat do zahraničí bez rodičů?

Jak je to s cestováním dětí do zahraničí bez rodičů? Ať už se vaše dítě chystá na letní tábor nebo na školní výlet, musí mít vlastní cestovní doklad. Některé státy dokonce vyžadují písemný souhlas rodičů. Jejich seznam najdete na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí.

A co když se dítě v zahraničí zraní? V případě závažnějšího úrazu během cestování nezletilých do zahraničí posílá Direct pojišťovna jednoho z rodičů ihned na místo.

Zajímá vás něco dalšího ohledně cestovního pojištění? Pošlete nám e-mail na adresu info@direct.cz, zavolejte 221 221 221 nebo využijte chat přímo na našich stránkách. Společně váš dotaz vyřešíme.

Komentář k článku