Skip to main content

Stejně jako u auta, tak u motorky byste měli myslet na pojištění. Jako první vás bude určitě zajímat povinné ručení, které musí mít každá přihlášená motorka. Některé pojišťovny nabízejí takzvané sezónní pojištění, které platí jen po určitou část roku. „U Directu sice sezónní pojištění nemáme, ale klienti u nás mohou ukončit smlouvu kdykoliv dohodou. Díky tomu si mohou pojištění sjednat třeba na jaře a na podzim vypovědět,“ radí Nela Maťašeje z Direct pojišťovny. Výpověď kdykoliv přitom žádná jiná pojišťovna na trhu nenabízí.

Na zimu můžete dát značku do depozitu

Jen nezapomeňte, že povinné ručení musíte mít sjednané po celou dobu, kdy je motorka přihlášená. Pokud ale poznávací značku dáte na zimu do depozitu, povinné ručení platit nemusíte.

Stačí zajít na jakýkoli úřad s rozšířenou působností, vyplnit formulář a odevzdat značku. Nezapomeňte si jen s sebou vzít občanku a oba techničáky.

Ještě předtím se ale podívejte, kdy vám končí technická. Pokud by vypršela v době, kdy budete mít značky v depozitu, museli byste motorku dopravit na STK na podvalu nebo přes odtahovku. V žádném případě s motorkou bez STK nesmíte vyjet na silnici.

Jak povinné ručení na motorku sjednat

Povinné ručení sjednáte jednoduše online a může vám platit klidně hned ten stejný den, zelenou kartu totiž dostanete do e-mailu okamžitě a můžeme vyrazit na cesty.

V ceně máte odtah i příjezd opraváře

Ke každému pojištění získáte zdarma základní asistenční služby. „Díky nim vám motorku odtáhneme, když bude nepojízdná, nebo zaplatíme mechanika, který přijede na místo. Kromě toho jsou v ceně i drobné opravy jako je pomoc, když vám například dojde palivo, píchnete nebo máte vybitou baterku,“ vyjmenovává Maťašeje.

Myslete i na havarijní pojištění motorky

Zatímco povinné ručení je tu od toho, aby zaplatilo škody, které při nehodě způsobíte někomu jinému, havarijní pojištění zaplatí škody na vašem motocyklu. „U nás si můžete jednoduše vybrat rizika, která chcete mít pojištěná – dopravní nehoda, střet a poškození zvířaty, odcizení a vandalismus nebo přírodní nebezpečí,“ vyjmenovává Maťašeje.

Myslete i na vaše zdraví

K povinnému ručení i havarijnímu pojištění na motorku si můžete sjednat i doplňková pojištění. Například pojištění úrazu, které zaplatí odškodění za případné trvalé následky po nehodě, nebo pojištění zavazadel, která vám bude krýt například věci schované v kufru.

Kde pojištění na motorku platí

S povinným ručením můžete bez obav vyrazit i za hranice. Pojištění je totiž platné ve všech zemích, které jsou uvedené na zelené kartě.

Havarijní pojištění je také jak dělané pro zahraniční cesty, všechny nově sjednané smlouvy totiž automaticky platí na celém geografickém území Evropy a Turecka.

A nezapomeňte na cestovní pojištění, které zaplatí případnou lékařskou péči.

Jak si sjednat pojištění na skútr nebo čtyřkolku

Pojištění na skútr, čtyřkolku nebo třeba babetu si sjednáte stejně jako pojištění pro jakoukoliv motorku. „Stačí zadat základní údaje do naší kalkulačky a dozvíte se cenu,“ dodává Maťašeje.


Přečtěte si také

Jak zrušit povinné ručení? Někde to jde ze dne na den

Komentář k článku