Skip to main content

Je sedmnáctimístný a pro každé auto je unikátní. Řeč je o VIN kódu, což je zkratka pro vehicle identification number, neboli identifikační číslo vozidla. Podle něj zjistíte mnoho informací o autě a může vám pomoci při prověření ojetého auta nebo když kupujete náhradní díly.

Co všechno je možné z VIN kódu vyčíst

VIN kód se skládá z několika částí, každá v sobě nese určitou informaci. První tři znaky označují výrobce a region, kde bylo auto vyrobené.

Dalších šest znaků je popisný kód vozidla, který označuje popis a charakteristiku konkrétního modelu.

Posledních osm znaků je pořadové výrobní číslo, které blíže popisuje daný model. Například jeho motor, převodovku, výbavu, modelový rok a podobně.

Jak VIN kód pomůže při koupi ojetého auta

Pokud kupujete ojeté auto, VIN kód si od prodejce vždy vyžádejte dopředu. Můžete totiž ještě před prohlídkou zapátrat na internetu a zjistit, jestli inzerát uvádí o autu správné informace. „Kdyby vám prodejce nechtěl VIN kód říct, je to signál k tomu, že je nejspíš něco špatně a takové koupi se raději vyhněte,“ radí Jan Dofek z Direct pojišťovny.

Ověřte si najeté kilometry

Zjištění historie vozidla podle VIN kódu by měl být standard při kupování nejen ojetých aut. Na internetu si jednoduše ověříte například stav najetých kilometrů, který zaznamenali mechanici při kontrole na STK.

Volně dostupné informace najdete na stránkách ministerstva dopravy www.kontrolatachometru.cz. „Pokud je ale auto nově dovezené do České republiky ze zahraničí, tak počítejte s tím, že záznam bude prázdný,“ upozorňuje Dofek. U vozů ze zahraničí můžete zkusit stránky www.sdruzeni-sova.cz.


Přečtěte si také

Jak zjistit cenu auta pro sjednání pojištění

Za další informace musíte zaplatit

Na internetu narazíte také na další stránky, přes které můžete pomocí VIN kódu zjistit i podrobnější informace o autu. Například prověříte historie auta, stav tachometru, zjistíte pojistné události a další. Za tyto informace si ale musíte zaplatit. Za několik stokorun pak získáte další údaje o historii vozidla, která vám mohou pomoci při rozhodování, zda vybrané vozidlo je pro vás to pravé.

Kde VIN kód najdete

A jak na jednoduché zjištění VIN kódu? Sedmnáctimístné číslo najdete většinou na těchto místech:

  • v malém i velkém techničáku,
  • vyražený přímo na karoserii nebo nosném rámu v motorovém prostoru,
  • pod čelním sklem,
  • na štítku kolem dveří nebo přímo na sloupku dveří.