Skip to main content

Povinné ručení a takzvaná zelená karta platí v zemích, které jsou na této kartě vypsané. Pro auta, která přijíždějí se značkou z jiného státu, ale není možné české povinné ručení sjednat. „Volají nám lidé, kteří utíkají z Ukrajiny, že mají o povinné ručení zájem. Bohužel jim ho sjednat nemůžeme,“ uvedl Jan Dofek z Direct pojišťovny.

6 měsíců bez povinného ručení

Česká kancelář pojistitelů proto 1. března udělila ukrajinským autům výjimku. „Je pochopitelné, že Ukrajinci prchající před válkou řeší důležitější věci než zařizování povinného ručení. Proto jsme rozhodli, že po dobu 6 měsíců od vstupu do Schengenského prostoru se případné škody způsobené ukrajinskými vozidly na území České republiky zaplatí z garančního fondu bez jakéhokoliv dopadu na ukrajinské motoristy, kteří tak mohou bez obav své vozidlo v ČR využívat,“ uvedla Česká kancelář pojistitelů.

Při nehodě pak Ukrajinci mohou volat na speciální linku +420 251 032 834, kde jim pomohou a poradí, jak škodu řešit.

Obdobné řešení platí také na Slovensku a v Polsku.

České povinné ručení jen s českou SPZ

Pokud cizinec zůstane v České republice déle, může si zažádat o přeregistrování auta. Díky tomu získá českou SPZ a muže si sjednat české povinné ručení, které je levnější než hraniční pojištění.

Zajeďte na STK a na úřad

Přeregistrování auta můžete udělat, pokud v České republice máte dlouhodobý, přechodný nebo trvalý pobyt.

Je k tomu potřeba několik kroků:


Přečtěte si také

Zelenou kartu stačí mít uloženou v mobilu

Zapojit se do diskuze Komentáře: 2

 • Petr Holub napsal:

  Dobrý den,
  teď jsem ověřoval na ČKP délku možnosti provozovat vozidlo z UA bez povinného ručení a na stránkách ČKP i na lince ČKP mi bylo sděleno, že Vaše informace je ŠPATNÁ, správně má být uvedena doba 2 MĚSÍCŮ možnosti provozovat vozidlo z UA bez zaplaceného povinného ručení!!!
  Prosím o opravu.
  Děkuji.

  • Michal Kárný napsal:

   Dobrý den, Petře,
   správní rada ČKP rozhodla 14.3. o prodloužení na 6 měsíců. Je zvláštní, že vám dali jiné informace. Možná je ještě neměli předané operátorům. Michal, Direct pojišťovna.

Komentář k článku