Skip to main content

Bohužel i mistr řidič se někdy utne a způsobí dopravní nehodu. Navíc se často do kolize na silnici dostanete i bez vlastního zavinění. V každé situaci je dobré zachovat chladnou hlavu a znát postup, jak nehodu a její následky co nejsnáze vyřešit. Shrnuli jsme pro vás to nejdůležitější.

Ať už se řadíte mezi zkušené řidiče, nebo jste si zrovna vyzvedli čerstvé papíry, k dopravní nehodě se dá přimotat velmi snadno.

Chvilková nepozornost může zapříčinit lehké odření i totální škodu. Vyplatí se vědět, co při dopravní nehodě dělat

Jak postupovat při dopravní nehodě

Zdraví nade vše, auto je jenom věc. Jako první se tedy ubezpečte, že jsou všichni účastníci v pořádku. To se týká nejen cestujících v autě, ale také chodců nebo cyklistů.

I když dojde jen k drobnějším zraněním, přivolejte na místo záchrannou službu a policii. Z lehkého otřesu se totiž v dalších dnech může vyklubat něco závažnějšího. 

A co dělat při dopravní nehodě jako první? Pokud jste účastníkem nebo svědkem kolize, snažte se zachovat klid.

Kolemjedoucí řidiči nemusí dávat při řízení dvakrát pozor. Jen si vzpomeňte, jak jste naposledy projížděli kolem dopravní nehody vy sami. 

S maximální bezpečností zajistěte tento postup, který nejlépe zvládnete, když si úkoly s někým rozdělíte:

 • Vypněte motor,
 • zapněte výstražná světla,
 • sáhněte po reflexních vestách pro všechny,
 • 50 metrů od místa nehody umístěte výstražný trojúhelník,
 • na dálnici odneste trojúhelník 100 metrů od nehody,
 • zkontrolujte všechny ostatní účastníky nehody,
 • v naléhavých případech poskytněte první pomoc. Současně volejte 112 a pokračujte podle pokynů operátora linky.

Kdy volat k nehodě policii

Důvodů, proč musí k nehodě dorazit policisté a sepsat protokol o dopravní nehodě, je několik:

 1. Některý z účastníků nehody utrpěl zranění.
 2. Škoda na autě přesahuje 200 tisíc korun. Pokud si nejste jistí, raději se na čísle 158 poraďte. Obzvlášť pokud se srazíte s vyšperkovaným sporťákem, kde i lehké odření znamená nemalé peníze.
 3. Došlo k poškození majetku třetí strany, například dopravní značky, zastávky nebo svodidel. Platí také pro ploty nebo domy jiných lidí.
 4. Nedokážete se domluvit při vyplňování záznamu o dopravní nehodě.

Vždy je nutné nepřehlížet malá zranění. Pokud tedy máte jakékoli pochybnosti, obraťte se raději na policii. A mrkněte i na další případy, kdy volat policii.

Jak vyplnit záznam o dopravní nehodě

Pokud není nutné někoho ošetřit a jde jen o lehkou srážku bez zranění, můžete se obejít i bez policie.

Pak je ideální místo nehody a poškozená auta vyfotit. Jaký je další správný postup při lehké dopravní nehodě?

Sepište s dalšími účastníky a svědky potřebné informace. Potřebujete hlavně jména, kontakty a údaje o vozidlech.

Než přejdete k vyplnění záznamu o dopravní nehodě, musíte si s protistranou také vyjasnit, kdo nehodu zavinil.

Můžete se dostat do situace, kdy druhý řidič odmítne uznat vinu. A někdy to nemusí být na první pohled zřejmé ani pro jednoho z vás a vyřeší to až přivolaná policie. 

Záznam o dopravní nehodě – vzor

V České republice není povinné mít záznamový dokument v autě, a tak se může stát, že budete nad pomačkanými plechy stát bez tužky i papíru. Proto vám doporučujeme si formulář pro záznam o dopravní nehodě raději vložit do kastlíku.  

Žádná závazná podoba neexistuje a Ministerstvo dopravy ČR doporučuje vozit s sebou v autě takzvaný evropský záznam o dopravní nehodě. Evropská forma vám poslouží víc než dostatečně. 

Ať už sáhnete po jakékoli podobě, důležité je, aby formulář obsahoval:

 • místo a čas dopravní nehody
 • identifikaci všech účastníků a jejich vozidel, 
 • popis příčiny, průběhu a následků.

Ideálním řešením je záznam o dopravní nehodě samopropis, který díky jednoduchému propsání okamžitě vytvoří i kopii pro druhého řidiče.

Co dělat při dopravní nehodě s nabouraným autem

Dopravní nehody se většinou bez šrámů na autě neobejdou, na odjezd z místa nehody však nemají vliv.

Pokud ale vaše auto nemůže v jízdě pokračovat, obraťte se na asistenční linku a objednejte odtah. U Directu volejte nonstop na číslo 291 291 291.

Do kdy nahlásit nehodu pojišťovně

Když máte nehodu na svědomí, musíte podat hlášení své pojišťovně co nejdřív, včetně podrobných informací o celé nehodě.

Pojišťovna bude potřebovat vyplněný záznamový arch o nehodě a případně dokumenty od policie. Nezapomeňte si vyžádat potvrzení o nahlášení nehody.

Pokud došlo i k vážnému zranění dalších lidí, důležité je vaše následné chování a projevená lítost. Jestliže se budete o stav zraněných zajímat, může vám to v trestním řízení pomoct. V takovém případě se raději poraďte s právníkem, který se takovými situacemi zabývá.

Jako poškozený sice nic dělat nemusíte, ale je lepší se ujistit, že pojišťovna ví o všech nárocích. Lehce by se totiž mohlo stát, že vaši újmu na zdraví řešit nikdo nebude.

I proto je lepší se ozvat po vlastní ose. Může to také urychlit vyplacení peněz za opravu auta nebo právě zranění. Vždy jde o tu pojišťovnu, u které má sjednané povinné ručení viník nehody. 

Odškodnění po dopravní nehodě 

Odškodnění po dopravní nehodě dostávají jen ti účastníci, kteří jako poškození danou nehodu nezavinili. Pojišťovna jim zaplatí nejen škody na vozidle, ale také  případnou újmu, pokud se zranili. Může jít o bolestné, trvalé následky nebo náklady spojené s léčením. Vyplacení náhrady škody probíhá vždy z povinného ručení viníka dopravní nehody. 

S čím může počítat ten, kdo nehodu způsobil? Z jeho povinného ručení se zaplatí jen škoda, která vznikla ostatním. Pro opravu vlastního vozu je potřeba mít sjednané kvalitní havarijní pojištění. Když budete spoléhat jenom na povinné ručení, všechny faktury ze servisu zaplatíte ze své kapsy. 

Je dopravní nehoda trestný čin?

Při posuzování nehody dochází k přezkoumání její závažnosti. Ale nepanikařte – nehoda není automaticky přestupek nebo trestný čin.

Kdy nejde o trestný čin, ale jen přestupek? Pokud zraněný po nehodě nemusel na lékařské ošetření a maximálně po sedmi dnech se může vrátit k obvyklému způsobu života.

O trestný čin může jít v případě, když: 

 • byla nehoda spáchaná úmyslně nebo v opilosti
 • někdo další se vážně zranil
 • nebo se hrubou nedbalostí řidiče poškodilo obecně prospěšné zařízení, například semafor nebo veřejné osvětlení.

Jak probíhá správní řízení o dopravní nehodě

Při pouhém „ťukanci“, kdy nedojde k žádnému závažnému porušení pravidel silničního provozu ani ke zranění, se správního řízení obávat nemusíte. 

Pokud je na místě policie, zpravidla dostanete pokutu, a to maximálně 2 500 korun. U závažnějších přestupků vám může naskákat víc bodů do evidenční karty řidiče.

Ve správním řízení vám hrozí vyšší sankce. Můžete například dostat pokutu za nedodržení přednosti, pokud vjedete špatně do křižovatky a způsobíte tím dopravní nehodu.

Pak zaplatíte částku od 2 500 do 5 000 korun. Nesmí však dojít ke zranění jiné osoby. V takovém případě vám hrozí i dvouletý zákaz řízení a pokuta až 50 000 korun.

Šťastnou cestu! 


Přečtěte si také:

Jak probíhá odtah vozidla, pokud je pojištěné u Directu?

Střet se zvěří: co dělat po srážce a jak je to s pojištěním?


Autor Michal Kárný:

Mám rád texty, které jsou jednoduché, přehledné, odpovídají na všechny otázky a dobře se čtou. Pojišťovnictví není jednoduchý obor. V Directu se proto už od roku 2019 snažím o to, aby lidé, kteří mají zájem, díky mým textům rozuměli tomu, co mají pojištěné a kdy jim pojistka pomůže. Pomáhá mi v tom i novinářská praxe z Brněnského deníku Rovnost, kde jsem začínal jako redaktor, pokračoval jako editor a svoje mediální působení ukončoval jako šéfredaktor.

Komentář k článku