Skip to main content

Možná znáte spíš výstižnější označení „pojistka na blbost“. Slabší chvilku nebo smůlu máme občas všichni. A to ani nemluvíme o dětech nebo psích miláčcích, kteří umí být doslova magnetem na nepředvídatelné situace, z nichž se vyklube malér.

Pojištění odpovědnosti za vás zaplatí škodu, kterou způsobíte někomu jinému. Třeba sousedovi nebo úplně cizímu člověku na sjezdovce. Naopak se nevztahuje na rodinu a újmy, které utrpí vaše domácnost. Takže když doma nevědomky strčíte partnerův mobil do pračky, na pojišťovnu spoléhat nemůžete.

Další předpoklady vzniku odpovědnosti za škodu, aby pojišťovna nárok uznala:

  • Škoda se stala omylem nebo při nějaké nehodě.
  • Ve hře není alkohol nebo nebezpečné chování.
  • Nejedná se o škodu způsobenou při řízení auta.
  • Nejde o pracovní záležitost mezi zaměstnancem a firmou.

Honzíku, nechoď tak blízko!

Základní pojištění odpovědnosti za škodu se vztahuje na situace běžného života a na odpovědnost z vlastnictví nemovitosti. To znamená, že pojištění kryje škody, které způsobíte například při nakupování, rekreačních sportech nebo na návštěvě. Neopatrnost na výstavě čínského porcelánu se může celkem prodražit. Majitelům nemovitosti by pojištění krylo záda například v případě, kdyby jim za kuchyňskou linkou praskla trubka a voda se dostala až k sousedům.

 

Direct pojištění

 

Azore, k noze!

Pokud máte psa nebo jiného zvířecího mazlíčka, určitě si nezapomeňte sjednat pojištění na odpovědnost za škodu. Příklady každodenních situací, kdy se může pojistka na blbost hodit, si určitě umíte představit. Stačí, když se pes připlete do cesty cyklistovi na zbrusu novém kole. V lepším případě půjde jen o zničený bicykl, v horším přibydou i náklady na léčení jeho majitele.

Například v Directu se pojištění vztahuje také na hospodářská zvířata, která majitel nechová k výdělečné činnosti. Pokud například kolem vaší ohrady s krávou nebo ovečkami vede silnice nebo stezka, pojištění je více než na místě.    

Také pro babičku k moři

Velkou výhodou je, že na jedno pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou třetí osobě se mohou spoléhat všichni členové společné domácnosti, kteří bydlí na stejné adrese. Pokud hodně cestujete do zahraničí, nemusíte mít strach. Pojištění od Directu platí po celé Evropě. 

I v práci obezřetně

Stranou od odpovědnosti v běžném životě jsou pracovní závazky. Na obecnou odpovědnost zaměstnance za škodu se vztahuje zákoník práce. Když zaměstnanec poruší své povinnosti a způsobí svému zaměstnavateli škodu, musí za svou chybu zaplatit. Maximálně může přijít o 4,5násobek svého měsíčního výdělku.

Jiná situace nastane, pokud ke škodě došlo úmyslně nebo pod vlivem alkoholu. V takovém případě zaměstnanec zaplatí škodu v plném rozsahu ze svého.

 


Přečtěte si také

Dítě jako slon v porcelánu? Pomůže pojištění na blbost


Autor Michal Kárný:

Mám rád texty, které jsou jednoduché, přehledné, odpovídají na všechny otázky a dobře se čtou. Pojišťovnictví není jednoduchý obor. V Directu se proto už od roku 2019 snažím o to, aby lidé, kteří mají zájem, díky mým textům rozuměli tomu, co mají pojištěné a kdy jim pojistka pomůže. Pomáhá mi v tom i novinářská praxe z Brněnského deníku Rovnost, kde jsem začínal jako redaktor, pokračoval jako editor a svoje mediální působení ukončoval jako šéfredaktor.

Komentář k článku