Skip to main content

Je to sekunda. Kamínek odlétne, ani nevíte odkud, a ve skle se vám objeví takzvaný pavouk, v lepším případě jen důlek. Takových případů se v České republice stanou každý rok desetitisíce. Bohužel jen málokdy se podaří chytit viníka nebo prokázat, jak se nehoda stala, aby opravu zaplatilo povinné ručení toho, kdo za škodu může. Proto se vyplatí mít připojištění skel. „Toto připojištění je možné sjednat k havarijnímu pojištění a málokdo ví, že si ho mohou řidiči pořídit i k povinnému ručení,“ říká Jan Brůček z Direct pojišťovny.

Pojištěná jsou i boční skla

Kromě čelního skla budete mít pojištěná i další skla uvedená ve smlouvě. Tedy boční skla, střešní anebo panoramatické sklo a zadní sklo. „Pokud bude nutná výměna skla, proplatíme i jeho další části, které jsou podle výrobce potřeba vyměnit, tedy například senzory nebo kalibrace kamery, a také nutnou práci,“ vysvětluje Brůček.

Je lepší přední sklo opravit, nebo vyměnit?

Když už máte sklo prasklé, budete stát před otázkou, jestli přední sklo vyměnit, nebo ho nechat opravit, takzvaně scelit. Sklo je totiž podle zákona nutné vyměnit jen v případech, kdy je prasklina v oblasti výhledu řidiče. Pokud je na jiných místech, je lepší sklo nechat scelit. „Výměna skla bývá totiž zásahem do karoserie a je časově náročnější než samotná oprava. Časový rozdíl mezi opravou a výměnou je více než 1,5 hodiny, navíc není nutné čekat na objednání vyměňovaného čelního skla,“ upozorňuje Tomáš Čihák ze společnosti Carglass, která je partnerem Directu pro výměnu skel.

Scelení je v tomto případě šetrnější a rychlejší. Používá se při něm speciální pryskyřice, která se aplikuje pod velkým tlakem. Díky tomu je opravené sklo stejně pevné a opticky má téměř stejné vlastnosti, jako  mělo sklo původně. „Oprava je do tři čtvrtě hodiny je hotová, je ekologická a hlavně bezpečná,“ podotýká Čihák.

Kdy je možné čelní sklo scelit

  • prasklina je mimo výhled řidiče (pruh v šíři volantu),
  • prasklina není přímo u okraje (méně než 6 cm),
  • prasklina má maximálně velikost desetikoruny.

Přečtěte si také

Autopojištění. Jak na to, aby se vyplatilo

Kdy pojištění skel pomůže

Pokud máte sjednané pojištění skel, tak opravu nebo výměnu předního skla zajistíte přes pojišťovnu. „Pojišťovna zaplatí opravu maximálně do sjednaného limitu. Proto je potřeba si ho správně nastavit, abyste nemuseli nic doplácet ze svého,“ podotýká Brůček. Zároveň si také ověřte, jestli máte sjednanou nějakou spoluúčast, což je částka, kterou se na opravě podílíte vy.

Pojištění skel vozidla pomůže v těchto případech:

  • náraz letícím nebo padajícím předmětem,
  • dopravní nehoda,
  • střet a poškození zvířaty,
  • odcizení a vandalismus,
  • přírodní nebezpečí.

Pamatujte ale na to, že pojištění nezaplatí například případy, kdy sklo poškodí přepravovaná zavazadla, poškozená vnější zrcátka, samovolné prasknutí skla například vlivem mrazu nebo škrábance na laku.

Komentář k článku