Skip to main content

Věděli jste, proč vám pojišťovna posílá originál i duplikát zelené karty nebo proč se této kartě stále říká zelená, když může být už bílá? Kde najdu číslo pojistné smlouvy na zelené kartě a co vlastně znamená? Sepsali jsme pro vás několik zajímavostí, které jsou s touto nenápadnou kartičkou spojené.

 

Co je zelená karta a proč je důležitá?

Jaký má zelená karta význam? Tato kartička je důkazem, že máte zaplacené povinné ručení. Možná jste nevěděli, že její oficiální název je ​​Mezinárodní automobilová pojišťovací karta.

Číslo zelené karty pak udává číslo pojistné smlouvy, které najdete pod kódem pojišťovny. Jako řidič máte povinnost vozit ji neustále v autě a v případě silniční kontroly ji ukázat.

Proč se zelené kartě říká stejně, když už je bílá?

Nová zelená karta není zelená? Nemusí být. Na tom, že zelená karta může být na bílém podkladu, se dohodly státy Evropského hospodářského prostoru a další země, kde platí povinné ručení. Vy si ji tak můžete díky tomu jednoduše vytisknout. Nebo ji stačí mít jen uloženou v mobilu či v appce pojišťovny. To ale platí jen v České republice. V zahraničí ji mějte raději na papíře.

Název této karty ale zůstal stejný, stále jí tedy říkáme zelená karta. Je to tak totiž uvedené v zákoně o povinném ručení a čeká se na jeho aktualizaci.

Proč vám pojišťovna posílá originál i duplikát zelené karty?

K povinnému ručení vám pojišťovna pošle vždy originál i duplikát zelené karty. Zákon neupřesňuje, jestli je nutné mít při jízdě v autě oba dokumenty. Vždy je ale potřeba zelenou kartu mít, abyste mohli policistům prokázat, že vaše auto má sjednané povinné ručení. Pokud byste kartu u sebe neměli, tak vám policista za přestupek může dát pokutu až 3 000 korun.

A proč vlastně pojišťovna posílá i duplikát? Duplikát se hodí hlavně v zahraničí, kde po nehodě musíte odevzdat zelenou kartu místní policii. Pokud byste měli s sebou jen originál, neměli byste pak dokument pro návrat domů.

Kde vám zelená karta platí?

Na zelené kartě najdete vypsaný seznam zemí, kde vám platí povinné ručení. Pokud tedy za hranicemi někoho nabouráte, tuto škodu za vás do sjednaného limitu zaplatí pojišťovna.
Pokud jedete do zemí, kde vaše povinné ručení neplatí, většinou si musíte sjednat místní pojištění. Například na hranicích daného státu.

Proč vám pojišťovna posílá dočasnou kartu?

Když si sjednáte povinné ručení, pojišťovna vám prvně pošle takzvanou dočasnou zelenou kartu. Ta má platnost například jen jeden měsíc, ale jinak je úplně stejná jako karta s roční platností. Až potom povinné ručení zaplatíte, pojišťovna vám pošle kartu, která už bude mít platnost na celý rok. Nezapomeňte ji tedy v dokladech vyměnit za dočasnou kartu.

Co se stane, když zelenou kartu ztratíte?

Pokud zelenou kartu ztratíte nebo se vám zničí, stačí pojišťovnu požádat o zaslání nové karty. Nejjednodušší ale je, když máte možnost si kartu vytisknout. V současné době totiž může být karta na bílém podkladu. Vy si ji tak můžete vytisknout kolikrát chcete.

A úplně nejjednodušší je, když máte aplikaci Direct, kde máte zelenou kartu vždy po ruce.


Přečtěte si také

Pozor na doklady v autě. Od pojišťovny dostanete méně peněz

Komentář k článku