Skip to main content

Věděli jste, proč vám pojišťovna posílá originál i duplikát zelené karty nebo proč se této kartě stále říká zelená, když může být už bílá? Kde najdu číslo pojistné smlouvy na zelené kartě a co vlastně znamená? Sepsali jsme pro vás několik zajímavostí, které jsou s touto nenápadnou kartičkou spojené.

Co je zelená karta a proč je důležitá?

Jaký má zelená karta význam? Tato kartička je důkazem, že máte zaplacené povinné ručení. Možná jste nevěděli, že její oficiální název je ​​Mezinárodní automobilová pojišťovací karta.

Číslo zelené karty pak udává číslo pojistné smlouvy, které najdete pod kódem pojišťovny. Dříve měli řidiči povinnost vozit zelenou kartu neustále v autě a v případě silniční kontroly ji ukázat. Od dubna 2024 už u sebe zelenou kartu mít nemusíte, policisté při kontrole jednoduše využijí online evidenci.

Dobrou zprávou také je, že od ledna 2025 nebude tento dokument potřeba ani při cestách po Evropské unii. Do té doby si ji však raději na dovolenou vytiskněte a mějte při sobě.

Proč se zelené kartě říká stejně, když už je bílá?

Na tom, že zelená karta může být na bílém podkladu, se dohodly státy Evropského hospodářského prostoru a další země, kde platí povinné ručení. Název této karty ale zůstal stejný, stále jí tedy říkáme zelená karta.

 

Kde vám zelená karta platí?

Na zelené kartě najdete vypsaný seznam zemí, kde vám platí povinné ručení. Pokud tedy za hranicemi někoho nabouráte, tuto škodu za vás do sjednaného limitu zaplatí pojišťovna.
Pokud jedete do zemí, kde vaše povinné ručení neplatí, většinou si musíte sjednat místní pojištění. Například na hranicích daného státu.

Proč vám pojišťovna posílá dočasnou kartu?

Ještě do října 2024 bude platit, že když si sjednáte povinné ručení, pojišťovna vám prvně pošle takzvanou dočasnou zelenou kartu. Ta má platnost například jen jeden měsíc, ale jinak je úplně stejná jako karta s roční platností. Až potom povinné ručení zaplatíte, pojišťovna vám pošle kartu, která už bude mít platnost na celý rok. Nezapomeňte ji tedy v dokladech vyměnit za dočasnou kartu.

Co se stane, když zelenou kartu ztratíte?

Pokud zelenou kartu ztratíte nebo se vám zničí, stačí pojišťovnu požádat o zaslání nové karty. Nejjednodušší ale je, když máte možnost si kartu vytisknout. V současné době totiž může být karta na bílém podkladu. Vy si ji tak můžete vytisknout, kolikrát chcete.

A úplně nejjednodušší je, když máte aplikaci Direct, kde máte zelenou kartu vždy po ruce.


Přečtěte si také

Řidiči jezdí nově bez dokladů. Jak ale vyplnit záznam o nehodě, když se něco stane?

Změny v zákoně o povinném ručení přehledně: bez zelené karty a s vyššími limity

Pozor na doklady v autě. Od pojišťovny dostanete méně peněz


Autor Michal Kárný:

Mám rád texty, které jsou jednoduché, přehledné, odpovídají na všechny otázky a dobře se čtou. Pojišťovnictví není jednoduchý obor. V Directu se proto už od roku 2019 snažím o to, aby lidé, kteří mají zájem, díky mým textům rozuměli tomu, co mají pojištěné a kdy jim pojistka pomůže. Pomáhá mi v tom i novinářská praxe z Brněnského deníku Rovnost, kde jsem začínal jako redaktor, pokračoval jako editor a svoje mediální působení ukončoval jako šéfredaktor.

Komentář k článku