Skip to main content

Život se vám v důsledku živelných pohrom a jiných nepředvídatelných událostí může otočit vzhůru nohama téměř kdykoliv. A nemusí jít jen o zdraví vašich blízkých.

Stejně tak závažné šrámy utrpí třeba váš dům. Příklady jsou různé, ale jedno zůstává – pojištění majetku byste zkrátka neměli přehlížet. Důvodů je hned několik.

Majetkové pojištění tvoří jen část mozaiky všech druhů pojištění, která se vyplatí využívat. Budování domu či zařizování bytu jste věnovali tolik času. Ten už vám nikdo nevrátí.

Jenže pokud se vaše domácnost dostane pod palbu přírodních živlů a vy nebudete mít sjednané majetkové pojištění, nezbyde vám zhola nic. A přitom stačí tak málo.

Pojištění jako takové vám sice rodinné fotografie z ohně nezachrání, alespoň však dostanete náležitou finanční náhradu. Dokáže toho zajistit víc, než by se na první pohled mohlo zdát. Definice pojištění majetku ho dělí na 2 základní typy.

Majetkové pojištění – typy

Patří sem hned několik druhů neživotního pojištění. V praxi rozlišujeme 2 hlavní typy majetkového pojištění:

 • pojištění nemovitosti
 • pojištění domácnosti

A pro jaké budovy je možné sjednat občanské majetkové pojištění? Stačí se držet tohoto seznamu:

 • rodinné domy
 • byty a bytové jednotky
 • rekreační objekty
 • objekty ve výstavbě

Na vašem domě nemusí dělat neplechu jenom oheň. Pořádnou paseku totiž zanechá také zloděj, sprejer nebo jiný druh vandalismu.

Zatímco u pojištění nemovitosti jde o stavbu jako takovou, pojištění domácnosti se vztahuje na vybavení uvnitř – nábytek, oblečení nebo třeba sbírka sběratelských známek.

Vedle živelných pohrom, jako jsou povodně či požáry, můžete tento druh pojištění využít také jako pojištění proti krádeži majetku

A jelikož zloděje ani přírodu většinou ovlivnit nejde, je lepší mít jistou alespoň kompenzaci od pojišťovny.

3 důvody, proč uvažovat nad pojištěním majetku

Neberte to na lehkou váhu. Sjednáte ho jednoduše a naopak si poradí se všemi složitostmi.

 1. Živly už vás do svízelné situace nedostanou. Rodinám, které drží rozpočet na uzdě, se placení dalšího pojištění může zdát jako zbytečnost. Jenže příroda umí být pěkně neúprosná. A co při zničení značné části majetku dělat bez pojištění? Z takového maléru se bude dostávat o poznání hůř.
 2. Nemusí jít jenom o totální zkázu. Vezměte v potaz, že právo na náhradu škody vzniká už i při menším poškození. Není nutné si hned představovat váš rodinný dům těsně před stržením. 
 3. Přijatelná cena. Přestože se jedná o nesmírně důležité pojištění, jeho cena nebývá ani tak vysoká. I v případě katastrofy kolosálních rozměrů tak budete na spoustu nepříjemností vzorně připraveni. 

Pocit klidu a bezpečí, které pojištění majetku přináší, bude vždycky k nezaplacení.

Následují různá připojištění 

K pojištění domu, chalupy či bytu si můžete přidat ještě celou řadu připojištění, například kol nebo domácích mazlíčků. Pokud by se pejsek někam zaběhl, zranil a potřeboval ošetření, tohle připojištění se o vše postará. 

A kolika lidem už pomohlo pojištění odpovědnosti. K chalupě si ho sice nesjednáte, ale můžete ho opět rozšířit i na čtyřnohého chlupáče. Kdyby si smlsnul třeba na botách vaší návštěvy. Ale pozor, nesmí jít o osobu blízkou.

Azora proto mějte radši během popíjení kávy pořád na dohled. Ty rozkousané značkové tenisky už dohromady sice nikdo nedá, ale jejich náhrada alespoň nepůjde přímo z vaší kapsy. A tento druh pojištění využijete nejen v podobných situacích. 

Proč nezapomínat na pojištění odpovědnosti

Pojištění majetku a odpovědnosti je zkrátka stejně důležité. Vy ho budete znát spíše pod označením pojistka na blbost. I přes svůj lidový název ale její sjednání rozhodně blbost nebude. Čáru přes rozpočet totiž mohou zapříčinit různé náhody:

 • Vytopení sousedé
 • Rozbité zboží v obchodě 
 • Škody, které způsobí vaše děti někomu jinému

Podobných nahodilých situací je celá řada a rozhodně nejsou nereálné. Každého jednou za čas navíc potká den, kdy prostě všechno padá na hlavu. Pokud vám ze střechy spadne taška a někomu ublíží, bude to právě pojištění odpovědnosti, které vás z té šlamastyky dostane.


Přečtěte si také

Dítě jako slon v porcelánu? Pomůže pojištění na blbost

Komentář k článku