Skip to main content

Zveřejníte inzerát, ozve se vám kupec, se kterým se dohodnete na prodeji auta. Tím ale začíná řada administrativních úkolů, které musíte splnit. Přečtěte si přehledně ve čtyřech krocích, co všechno je potřeba.

1) Sepište smlouvu

I když to není podle zákona vysloveně nutné, raději vždy sepište s kupcem smlouvu. A to i když je to váš kamarád. Nikdy nevíte, co budete muset řešit. Na internetu najdete různé vzory ke stažení a jeden si můžete stáhnout i zde:

Smlouva o prodeji vozidla_Word

Smlouva o prodeji vozidla_Pdf.

Každá smlouva by měla obsahovat:

  • informace o prodávajícím i kupujícím (jméno příjmení, datum narození, adresa, rodné číslo),
  • informace o autě (tovární značka vozidla, typ/model vozidla, barva, rok výroby, SPZ, VIN, číslo velkého i malého techničáku, rok výroby, zdvihový objem motoru, počet ujetých kilometrů, počet klíčů, datum, do kterého je platná STK),
  • prohlášení prodávajícího, že auto je jeho a nikdo jiný k němu nemá nároky ani pohledávky,
  • výpis případných závad (tady je potřeba vše podrobně vypsat, protože jako prodávající odpovídáte za skryté vady, o kterých jste kupujícímu neřekli),
  • cena za koupi i to, jak peníze kupující zaplatí,
  • datum uzavření smlouvy a podpisy prodávajícího a kupujícího,
  • případně další informace jako např. jaké věci prodávající kupujícímu předá či datum, do kterého proběhne nahlášení změn v registru apod.

2) Zajeďte na evidenční kontrolu

Protokol o evidenční kontrole je potřeba kvůli přepisu auta na nového majitele. Na kontrolu můžete zajet i před podpisem smlouvy, evidenční prohlídka je platná rok od data vystavení – a to i zpětně.  Na kontrolu můžete zajet vy nebo kupující.

3) Přepište auto

Do 10 pracovních dnů od uzavření smlouvy pak musíte zajistit přepis auta na nového majitele. Pokud to nestihnete, hrozí vám pokuta až 50 000 Kč.

Jak na přepis auta

Auto přepíšete na jakémkoliv dopravním odboru. Ideální situací je, když na úřad zajdete společně s kupujícím. Pozor také na to, že necháte auto odhlásit kupujícího na základě vaší plné moci. Nemáte totiž jistotu, že to skutečně udělá a vám pak bude hrozit pokuta a současně byste měli jako stále platný majitel vozidla mít sjednané povinné ručení.

Můžete se ale domluvit tak, že plnou moc vám dá kupující, kterého jako nového majitele auta přihlásíte vy.

Co si přinést k přepisu

  • malý a velký techničák,
  • kupní smlouvu,
  • protokol o evidenční kontrole,
  • zelenou kartu,
  • občanku nebo pas,
  • úředně ověřenou plnou moc, pokud je potřeba (v případě, že jsou u přepisu vozu obě strany, není plná moc třeba).

Podrobněji se o dokumentech, které jsou třeba k přepisu auta, dozvíte v tomto článku.


Mohlo by vás zajímat

5 kroků, jak přihlásit nové auto

4) Zrušte pojištění

Až auto prodáte, nezapomeňte zrušit povinné ručení, případě havarijní pojištění. „U Directu není potřeba prodej dokazovat, klientům věříme. Jiné pojišťovny vyžadují například kupní smlouvu nebo kopii velkého techničáku, ve kterém je zapsaný už nový majitel,“ říká Nela Maťašeje z Direct pojišťovny.

Kupující si pak musí sjednat nové pojištění. Ideálně od doby, kdy auto podle smlouvy koupil.

 

U Directu sjednáte pojištění auta lusknutím prstu, pohodlně a online. A nemusíte se bát – jsme jediná pojišťovna, u které smlouvu zrušíte kdykoliv. Rukojmí nedržíme. U nás klienti zůstávají, protože vědí, že ať už se jim na silnici stane cokoli, Direct jim kryje záda.


Přečtěte si také:

Jaké dokumenty potřebujete k přepisu auta?

Komentář k článku