Skip to main content

Povinné ručení je tu od toho, abyste nemuseli z vlastní kapsy platit škody, které způsobíte vaším autem nebo třeba motorkou. Existují ale situace, na které se povinné ručení ze zákona nevztahuje, a situace, kdy pojišťovna škody sice poškozenému zaplatí, ale vyplacené peníze bude chtít po vás. Například když řídíte opilí nebo auto nemá technickou. „A pozor nejedná se jen o škody na majetku, ale také škody, které způsobíte tím, že někoho zraníte. Částky tak mohou být v milionech korun,“ upozorňuje Nela Maťašeje z Direct pojišťovny.

Vybrali jsme proto pro vás některé ze situací, kterých se to týká. Pojišťovna po vás bude chtít vrátit vyplacené peníze například v těchto případech:

1) Pod vlivem

Když řídíte opilí nebo zdrogovaní. Případně, pokud jste si vzali léky, po kterých je zakázané řídit. Stejné pravidlo platí, i pokud odmítnete policii zkoušku na alkohol nebo drogy.

2) Ujetí od nehody

Pokud jste ujeli od dopravní nehody nebo jste jinak znemožnili šetření nehody. Například ničili důkazy nebo jste něco při nahlášení škody zatajili.

3) Úmysl

Pokud jste nehodu způsobili úmyslně.

4) Zákaz řízení

Pokud jste řídili v době, kdy jste měli zakázané řízení.

5) Bez technické

Pokud vozidlo nemělo platnou technickou prohlídku. Případně pokud nemělo kvůli své konstrukci nebo technickému stavu na silnici co dělat.

6) Bez řidičáku

Pokud auto řídil někdo, kdo nemá řidičák.

7) Bez oprávnění

Pokud jste vozidlo řídili neoprávněně. Například jste si vzali firemní auto, aniž byste k tomu měli povolení.

8) Nesepsaný záznam o nehodě

Pokud jste nesepsali záznam o nehodě, případně ho sepsali špatně, a kvůli tomu není možné nehodu pořádně vyšetřit. Toto se týká i dalšího postupu při nahlašování škody.

9) Nepřivolaná policie

Pokud jste k nehodě nepřivolali policii v případech, kdy je to nutné.

 


Přečtěte si také

Deset případů, kdy musíte k nehodě přivolat policii

 

V těchto případech pak povinné ručení ze zákona neplatí a pojišťovna tedy případné škody nezaplatí:

10) Na závodech

Pokud jste bourali při účasti na motoristickém závodu nebo soutěži, při kterých se nemusela dodržovat pravidla silničního provozu.

11) Ve společné domácnosti

Pokud jste nabourali auto, které řídil váš manžel nebo manželka nebo kdokoliv jiný, s kým jste v té době žili v jedné domácnosti. Výjimkou je ušlý zisk, pokud souvisí s ublížením na zdraví nebo usmrcením.

12) Terorismus

Pokud auto použijete v souvislosti s terorismem nebo válečnou událostí.

13) Poničení nákladem stojícího auta

Pokud škoda vznikne manipulací s nákladem stojícího auta.

Komentář k článku