Skip to main content

Představte si, že jste si koupili nové auto za 700 000 korun. Samozřejmě si kromě povinného ručení sjednáte i havarijní pojištění, protože jste do auta investovali nemalé peníze. Po dvou letech si vašeho čtyřkolového parťáka vyhlédne zloděj a auto už se nepodaří najít. „Od pojišťovny v tomto případě dostanete aktuální hodnotu auta, kterou mělo v době krádeže. A protože vozidla v prvních pěti letech ztrácejí na ceně nejvíc, jeho hodnota bude například jen 600 000 korun, od této částky pak pojišťovna odečte ještě spoluúčast, kterou jste si při sjednání smlouvy zvolili,“ říká za Direct pojišťovnu Kamila Cingrošová. Pokud si tak budete chtít pořídit stejné nové auto, budete si muset připlatit ze svého.

Havarijko na kupní cenu auta doplatí zbytek

Jiné to bude, pokud jste si k havarijnímu pojištění sjednali Havarijko na kupní cenu auta (někdy se označuje jako GAP, což je zkratka pro Guaranteed Asset Protection). Díky tomu totiž nejen při krádeži ale i při totálním zničení auta, dostanete peníze navíc. Pojišťovna vám totiž proplatí i rozdíl mezi aktuální hodnotou auta a jeho cenou, na kterou jste ho pojistili. „V uvedeném případě byste tak dostali 700 000 korun, od kterých by pojišťovna opět odečetla spoluúčast. Vy byste každopádně už měli dost peněz, abyste si pořídili stejné nové auto, jaké jste měli,“ vysvětluje Cingrošová.

Pro nová i ojetá auta

Toto připojištění si můžete sjednat pro nová (s cenou do 2,5 milionu korun) i ojetá auta (pro vybrané značky s cenou do 1 milionu korun). Podmínkou je, že auto musí být na začátku pojištění mladší pěti let a musí mít najeto do 150 000 km. Pojištění vám pak platí 3 roky a jste krytí proti všem rizikům, tedy dopravní nehodě, střetu a poškození zvířaty, krádeži a vandalismu a přírodnímu nebezpečí. „Jestli je pro vaše auto pojištění dostupné a kolik vás bude stát se jednoduše dozvíte na direct.cz/auto,“ dodává Cingrošová.


Přečtěte si také

Proč dát přednost totální škodě před opravou

Komentář k článku