Skip to main content

Není povinné, ale může vám ušetřit desítky i stovky tisíc korun, které byste jinak museli platit z vlastní kapsy. Řeč je o havarijním pojištění, které zaplatí škody na vašem autě, pokud třeba nabouráte nebo vám auto poničí vandalové.

Na tyto škody totiž povinné ručení nestačí. Toto zákonné pojištění zaplatí jen škody, které autem způsobíte ostatním. A bez havarijka byste si tak své auto museli opravovat ze svého.

Co to tedy je havarijní pojištění

Havarijní pojištění je tu tedy od toho, aby zaplatilo škody na vašem autě. Představte si, že nestihnete zabrzdit a narazíte auto před vámi. Prasklý blatník u auta druhého řidiče zaplatí vaše povinné ručení.

Kdo ale zaplatí opravu přední části vašeho auta? Pokud máte sjednané havarijní pojištění, můžete se obrátit na svou pojišťovnu, v opačném případě peníze na opravu půjdou z vaší kapsy.

Na co se vztahuje havarijní pojištění

A co havarijní pojištění kryje? Většinou se vztahuje na 4 situace (pojistná rizika):

 • dopravní nehodu (tedy když nabouráte),
 • střet a poškození zvířaty (když srazíte zvíře na silnici nebo když vám kuna překouše kabely),
 • odcizení a vandalismus (když vám auto ukradnou nebo třeba úmyslně odřou na parkovišti),
 • přírodní nebezpečí (když vám auto poničí kroupy nebo třeba povodeň).

Některé pojišťovny nabízejí tato rizika v předpřipravených balíčcích. „U Directu si mohou klienti vybrat, která rizika chtějí pojistit, a sjednat si třeba všechna, nebo jen jedno. A to buď na hodnotu vozidla nebo jen konkrétní limit,“ vysvětluje Jan Dofek z Direct pojišťovny.

Jak si havarijní pojištění nastavit

Až si nastavíte rizika, kterých se nejvíc obáváte, budete si vybírat, na jakou částku chcete auto pojistit. Na výběr máte 2 možnosti:

 • na hodnotu autu,
 • na konkrétní limit.

Pojištění na hodnotu auta znamená, že vám pojišťovna vyplatí maximálně částku, která odpovídá jeho aktuální hodnotě v době nehody.

Pojištění na limit znamená, že si určíte nižší částku, než je hodnota auta, kterou vám pojišťovna v případě škody maximálně vyplatí.

Havarijko na kupní cenu auta – GAP

Jak jsme zmínili, tak u pojištění na hodnotu auta dostanete jeho aktuální hodnotu. Tedy cenu, za kterou ho bylo možné prodat v době nehody.

Můžete si sjednat ale připojištění GAP, díky kterému dostanete  částku, která odpovídá hodnotě auta v době, kdy jste ho pořizovali nebo v době, kdy ho pojišťujete

„U Directu je možné toto havarijko sjednat jak na zcela nové auto, tak i pro auta, která nejsou starší 5 let,“ vysvětluje Dofek.

Uvedeme příklad pro zcela nové auto. Pokud jste auto kupovali za 600 000 Kč a po dvou letech jste měli nehodu, dostanete maximálně částku, která odpovídá jeho aktuální ceně. To může být třeba jen 400 000 Kč.

S havarijkem na kupní cenu auta – GAP ale dostanete až původních 600 000 Kč.


Přečtěte si také

Proč si sjednat Havarijko na kupní cenu auta

Pro jaké kategorie vozidel je možné sjednat havarijní pojištění?

Havarijní pojištění si můžete sjednat pro vozidla, která jsou označená VIN kódem, respektive evidenčním číslem vozidla.

Vozidlo musí být způsobilé k provozu na českých silnicích, musí mít platný český technický průkaz a být zapsané v registru silničních vozidel a nesmí být poškozené.

Konkrétně můžete pojistit:

 • silniční vozidlo,
 • zemědělský a lesnický traktor
 • nebo přípojné vozidlo.

Jaká je spoluúčast u havarijního pojištění

Důležitou součástí sjednání havarijního pojištění je nastavení spoluúčasti. Tedy částky, kterou se podílíte na vyplacení škody.

Výše spoluúčasti má vliv i na cenu vaší pojistky. Čím vyšší spoluúčast, tím levnější pojistka.

A zároveň platí, že vysoká spoluúčast dává smysl například tam, kde jsou očekávané velké škody. Pokud ale čekáte jen drobné škody, tak vysoká spoluúčast může způsobit, že dostanete vyplacený jen zlomek částky, kterou byste chtěli.

Jak si sjednat krátkodobé havarijní pojištění na dovolenou do zahraničí

Havarijní pojištění se standardně sjednává na rok. Je ale možné si auto pojistit třeba jen na dovolenou.

Krátkodobé havarijní pojištění pak funguje úplně stejně jako pojištění na rok. Jen je potřeba myslet na to, abyste si havarijko sjednali s dostatečným předstihem. Pojišťovna totiž bude chtít vidět, a hlavně schválit fotky vozidla.

Jak se počítá cena havarijního pojištění

A kolik stojí havarijní pojištění? To záleží na mnoha faktorech, ty základní jsou:

 • parametry auta (věk, motor, značka atd.),
 • bonus klienta.

Orientační cenu havarijního pojištění si nezávazně spočítáte jednoduše za pár minut. Stačí zadat SPZ a vaše jméno a rodné číslo, abychom zjistili váš bonus.

Jak zrušit havarijní pojištění

Havarijní pojištění můžete zrušit většinou k výročí smlouvy. Direct pojišťovna ale jako jediná na trhu umožňuje zrušit smlouvu dohodou kdykoliv.


Přečtěte si také

Sedm věcí, které možná nevíte o havarijním pojištění

 

Komentář k článku