Skip to main content

Tak dlouho se jezdí bez pojištění, až se pytel se sankcemi roztrhne… Možná právě tak by zněla upravená verze známého přísloví, pokud bychom se bavili o nesjednaném povinném ručení. Pokuty ale nejsou to nejhorší, na co lze v souvislosti s nepojištěným autem narazit. Kolik vás to může stát a proč to řešit?

Auto bez pojištění bychom na silnici nikdy neměli ani potkat. Natož ho řídit. Realita je ale taková, že v Česku narazíte klidně na desítky tisíc nepojištěných aut.

Veškerá vozidla, která jsou registrovaná, tzn. mají přidělenou registrační značku (SPZ), musí být pojištěná a mít zelenou kartou. Sjednané povinné ručení vám pak kryje záda v případě, že při řízení způsobíte škodu na zdraví nebo majetku druhému člověku.

Tím pro vás starosti s placením končí a přejímá je za vás pojišťovna. Při nehodě s nepojištěným vozidlem garantuje náhradu škody ČKP (Česká kancelář pojistitelů) z tzv. garančního fondu. Pokud jste škodu způsobili právě vy, a to bez povinného ručení, připravte se na tučnou čáru přes rozpočet. 

Pakliže jste spíše milovníkem motocyklů, neznamená to, že jste z obliga. I motorkářům vzniká stejná povinnost.

Povinné ručení od slova povinné!

Zatímco havarijní pojištění si každý provozovatel či vlastník vozidla sjednává dle vlastního uvážení, platné povinné ručení je dáno zákonem. Ať už si tedy domů vezete nablýskaný šestiválec z autosalonu, nebo prostou ojetinu, bez tohoto typu pojištění auta se prostě neobejdete. 

Ideálně si tak sjednejte povinné ručení co nejdříve. V Directu to jde online a během pár minut. 

Pokud jste vlastník auta, ale nijak ho momentálně nevyužíváte a nechcete platit pojištění, jeho registrační značku lze uložit do depozitu. Tím vám povinnost placení povinného ručení zaniká a můžete začít šetřit třeba na nové pneumatiky.

Pokuta za nepojištěné vozidlo

Poplatek za nepojištěné vozidlo by pro vás mělo být první a zároveň poslední varování. Nejenže zbytečně riskujete, ale zároveň obcházíte zákon. Pirátem silnic se tím pádem nemusíte stát pouze za vysokou rychlost. 

A kolik vás to bude stát? 

  • ČKP pokutu za nepojištěné vozidlo stanovuje na rozmezí 5 až 40 tisíc Kč.
  • Sankce v hodnotě až 3 tisíc Kč (minimálně 1 500 Kč) vám hrozí také v případě nepředložení zelené karty. Tu musíte v autě vozit vždy s sebou. Stačí ale její digitální verze. Například u Direct pojišťovny mají klienti zelenou kartu nahranou v mobilní aplikaci.
  • Za každý den, kdy vozidlo nebylo pojištěné, zaplatíte zpětně příspěvek do Garančního fondu dle sazby. 

Nehoda s nepojištěným vozidlem

Jestli vás ani pokuta za nepojištěné vozidlo o důležitosti povinného ručení nepřesvědčila, případná nehoda už zcela jistě musí. Při troše štěstí se sice můžete po silnicích v autě bez pojištění bezstarostně prohánět nějakou dobu, ale jen si vzpomeňte na přísloví z úvodu tohoto článku.

Pokud způsobíte škodu s nepojištěným autem, dle § 24 odst. 9 zákona č. 168/1999 Sb. po vás ČKP bude požadovat částku, kterou za vás zaplatila. ČKP zároveň stanoví lhůtu, ve které jste povinni danou platbu uhradit, nebo uzavřít dohodu o splácení.

V případě, že se rozhodnete balancovat na hraně zákona, nenechte to zajít až tak daleko. Další kroky při nesplácení ČKP totiž směřují k vymáhacím společnostem a nakonec i k soudu. Pak už se bavíme o řádově vyšších sankcích. 

Spočítejte si raději cenu povinného ručení u Directu a tento článek hoďte s radostí za hlavu. V porovnání s výše uvedenými sankcemi se totiž jedná o značně přívětivější částky.


Přečtěte si také

6 zajímavostí o zelené kartě, která už je teď bílá

Komentář k článku