Skip to main content

Pokud se chystáte do zahraničí, ať už pracovně nebo na dovolenou, nezapomeňte na cestovní pojištění. Krytí léčebných výloh je základ, bez kterého byste do zahraničí raději jezdit neměli. Pojistit se dá ale na spoustu dalších věcí – například při onemocnění covidem-19 nebo ztrátě zavazadla. Jaké cestovní pojištění tedy vybrat? 

Proč cestovní pojištění vůbec řešit? 

Ptáte se, k čemu je cestovní pojištění, když máte průkaz EHIC (Evropský průkaz zdravotního pojištění)? Na základě tohoto průkazu máte v zemích EU (a několika dalších) právo na ošetření ve státních i nestátních zdravotnických zařízeních. Za poskytnutou péči ale zaplatíte stejnou spoluúčast jako místní. V některých zemích se například doplatek za návštěvu lékaře pohybuje okolo 2 tisíc korun.

Po návratu do České republiky požádáte svou zdravotní pojišťovnu o refundaci do výše tarifů platných ve státě, kde byla péče poskytnutá. Částku za spoluúčast vám ale neproplatí.  

Pokud využijete nestátní zdravotní zařízení, vaše zdravotní pojišťovna za vás zaplatí jen tolik, kolik běžně hradí za podobnou péči v Česku. A navíc jen v případě, kdy je v ČR poskytnutá péče placená z veřejného zdravotního pojištění.

Pro klid v duši…

Veřejné zdravotní pojištění (s průkazem EHIC) pokrývá v zahraničí jen výdaje za poskytnutou nezbytnou zdravotní péči. Navíc bez zmíněné spoluúčasti pacienta. Například transport zpět do Česka vám modrá kartičkanezaplatí.

S komerčním cestovním pojištěním za pár desítek korun si budete jistí, že kromě asistence a dalších služeb vám pojišťovna uhradí potřebné výdaje za zdravotní péči v plné výši ​​–⁠ tedy ve stanoveném limitu, který si sami vyberete…

Jaký limit zvolit?

U léčebných výloh si můžete zvolit výši krytí. V zemích Evropské unie byste si měli vystačit s limitem 3 nebo 6 milionů korun, do jiných koutů světa doporučujeme pojištění s neomezeným limitem. 

V některých případech se neomezený limit určitě vyplatí všude, kam se vydáte. Nikdy totiž nevíme, co se může stát. Například v případě, pokud trpíte závažným onemocněním. V Česku například neexistuje speciální cestovní pojištění pro diabetiky. Proto je lepší, pokud si lidé trpící cukrovkou vyberou pojištění s neomezeným limitem krytí. 

Pozor ale na to, že některá závažná onemocnění mohou být ve výlukách. To znamená, že je pojištění vůbec nepokryje. Podmínky se mohou různit, proto doporučujeme si informace zjistit přímo u pojišťovny.

Například Direct pojišťovna kryje chronická stabilizovaná onemocnění. To znamená, že v posledních dvanácti měsících klient neměnil medikace nebo nebyl hospitalizovaný.

Kromě léčebných výloh je vždy součástí základního pojištění také cestovní asistence, která vám pomůže v nouzi. Například překladem po telefonu nebo když ztratíte doklady.

Další druhy cestovního pojištění

  • Úrazové pojištění
  • Pojištění cestovních zavazadel
  • Pojištění odpovědnosti za škodu
  • Pojištění storna zájezdu
  • Případné další pojištění (například to, které pomůže při covidu)

Přemýšlíte, jaké cestovní pojištění do Chorvatska a jiných dovolenkových oblastí zvolit kromě toho základního? 

Záleží na mnoha faktorech. Například s kým cestujete, jaké aktivity máte v plánu nebo jakým typem dopravního prostředku se rozhodnete cestovat. 

Vyberte si to, co doopravdy využijete

Direct pojišťovna nabízí spoustu dalších připojištění, jako je například pojištění auta z půjčovny nebo sportovního vybavení. Veškerá připojištění si můžete libovolně navolit na míru vaší dovolené. Zkrátka se pojistíte jen na to, co doopravdy využijete.

V dnešní době je také potřeba myslet na to, jestli se nevyplatí připojistit se proti covidu. Všechny potřebné informace ohledně pojištění v době covidové najdete v samostatném článku.

Ať už vyrazíte kamkoliv, přejeme bezproblémové a ničím nerušené cestování! Šťastnou cestu.


Přečtěte si také

Jak se pojistit, když vyrážíte na dovolenou na lodi

Komentář k článku