Skip to main content

Pivo na kole si dá mnoho lidí. A i když poslanci už dlouhou dobu debatují o tom, jestli nějaké množství alkoholu na kole nepovolit, stále platí nulová tolerance. Pokud tedy na kole pijete, porušujete tím zákon. Kromě toho, že vám policisté mohou dát pokutu, riskujete i to, že vám případné škody, které způsobíte, pojišťovna nezaplatí. „To se týká pojištění odpovědnosti, které se právě na škody způsobené jízdou na kole, koloběžce nebo třeba na lyžích vztahují. V podmínkách máme uvedené, že neplatíme škody, které vzniknou trestným činem, přestupkem nebo právě pod vlivem alkoholu a jiných omamných látek,“ říká Kateřina Lorincová z Direct pojišťovny.

Pozor i na jízdu po chodníku

Zákon nemusíte porušovat jen jízdou pod vlivem. Pokud se na kole nebo elektrokoloběžce proplétáte mezi lidmi po chodníku a někoho zraníte, z pojištění opět nic nedostanete. „Jízda po chodníku je obecně zakázaná. Výjimkou jsou úseky, kde to značky povolují,“ vysvětluje Lorincová.

Škody mohou jít do milionů

Podobné je to i v případech, kdy jedete na červenou nebo jinak porušujete pravidla silničního provozu. „Pokud ale vše dodržujete, pojištění odpovědnosti za vás v případě, že někoho nechtěně zraníte, zaplatí i velmi vysoké škody. Záleží na tom, jak máte nastavený limit. Pamatujte na to, že když někoho zraníte, může po vás chtít zaplatit náklady na léčbu nebo bolestné. Částky se tak mohou vyšplhat do milionů korun,“ upozorňuje Lorincová.


Přečtěte si také

Dítě jako slon v porcelánu? Pomůže pojištění na blbost

Komentář k článku