Skip to main content

Natočení filmu, seriálu nebo reklamy znamená většinou spoustu lidí, kulis, techniky a materiálu. A zároveň určité riziko, že se stane nějaká škoda.

Právě proto je tu pojištění, které jim v tomto případě pomůže. „V Directu pojišťujeme hlavně elektroniku, tedy například kamery nebo foťáky. Štáby si také často mnoho věcí půjčují, takže v tomto případě pojišťujeme odpovědnost například za kulisy nebo třeba i auta a tramvaje,“ říká Lucie Guziková, která v Directu pojištění pro filmaře řeší.

Kromě toho je možné pojistit i členy štábu pro případy úrazu. „Hlavní herci pak většinou mají pojištění svoje. Například ti hollywoodští mají své dlouholeté životní pojistky,“ dodává Guziková.

Váza za desítky tisíc korun

Pojištění přitom není povinné, ale například americké produkce ho berou automaticky a bez něj prakticky nefungují. I čeští filmaři k němu často sáhnou, protože škody „na place“ se občas stávají.

„Řešili jsme například zlomený prst, který členovi štábu přejela motokára. Nebo i prst vystupujícího, který se při strouhání zeleniny díval do kamery a poranil se o struhadlo. Kromě toho jsou to škody na majetku. Například poničený světlík při vysouvání žebříku nebo rozbitá váza za desítky tisíc korun, když kameraman hledal správný úhel a vázu při couvání shodil na zem,“ popisuje některé případy Guziková.

Zničené negativy

Kromě toho je možné si pojistit i filmový záznam. „Například, kdyby shořelo studio, tak proplatíme škodu za poslední dva dny natáčení,“ doplňuje Guziková z Direct pojišťovny.

Podobný případ se v České republice stal u natáčení tvůrcům filmu Tmavomodrý svět.

60 filmů a reklam

Že je o podobné pojištění zájem dokazují i čísla. Direct má za sebou přes 60 pojištění filmů a reklam. „Naposledy jsme například pojišťovali film Dana Pánka Děti Nagana. Zajišťovali jsme pojištění elektroniky, rekvizit, kulis i filmového materiálu, úrazu a odpovědnosti,“ uzavírá Guziková.


Mohlo by vás zajímat

Odpovědnost podnikatelů? Ručíte za víc, než si myslíte

 

Komentář k článku