Skip to main content

Jelikož není v našich silách mít čtyřkolové miláčky pod dohledem 24 hodin denně, je potřeba přizvat si na pomoc pár pomocníků. Zabezpečení auta proti krádeži už dnes můžete kontrolovat třeba ze svého mobilu. Cest ale existuje hned několik. 

Víte, že havarijní pojištění se vztahuje také na vandalismus a odcizení vozidla? Přestože se jedná o zajímavý doplněk autopojištění, samotné krádeži to bohužel nijak nezabrání. Abyste v noci mohli klidně snít o svých dalších cestách, vyplatí se investovat také do některých možností zabezpečení vozidla.

Stará dobrá mechanika

Chytré technologie pronikly takřka do všech odvětví. A jinak tomu není ani na poli bezpečnosti. Staré dobré mechanické zabezpečení auta si ale ve výbavě ostražitého řidiče rozhodně najde své místo. 

Možností už dnes máte spoustu. Na vyndávání volantu při opustění vozidla po vzoru pana Beana tak můžete opravdu zapomenout. Proti neoprávněné aktivitě s jakoukoliv částí auta stačí využít některý z již tradičních zámků. 

K mechanickému zabezpečení vozidla vám nejlépe poslouží:

  • zámek na pedály,
  • zámek volantu,
  • zámek převodovky (lze uplatnit jak na automatickou, tak mechanickou),
  • zámek airbagu
  • nebo třeba zámek kapoty.

Podobných manuálních nástrojů na zabezpečení vozidla existuje celá řada a uzamknout dnes můžete jeho různé části. 

I kdyby se lupič čirou náhodou dostal do vaší sedačky, minimálně jeden z těchto speciálních typů mechanických zámků mu jeho další kroky ztíží

Kam nemůže manuál, tam nastrčí elektroniku

Zloději jsou bohužel často natolik vynalézaví, že dokážou obejít i ty nejkvalitnější mechanické zámky. A tehdy přicházejí na scénu technologie. Elektronické zabezpečení auta jde s dobou a více drží krok s čím dál složitějšími systémy moderních vozů. 

I přes zdánlivě komplikované systémy však zloději umí proniknout. Tedy pokud svůj vůz necháte pouze pod dohledem zabudovaného alarmu přímo od výrobce. Toho nejlepšího zabezpečení auta dosáhnete pouze v kombinaci s podpůrnými systémy.

Na trhu se můžete setkat s nespočtem výrobců, kteří na poli elektronického zabezpečení poskytují komplexní autoalarmy. 

GPS zabezpečení auta, ovládání pomocí chytrého telefonu, 24hodinový přístup k aktuální poloze – to už dnes není nic neobvyklého.

Elektronické systémy navíc často disponují detekcí otřesů nebo třeba náklonu kol, díky čemuž máte přehled o všem, co se s autem děje. A zloděj má zas téměř nulovou možnost s autem vůbec cokoliv udělat, aniž by nebyl dopaden. Hlasité sirény a výstražné zprávy mu na klidu také rozhodně nepřidají.

Jednou z mnoha předností elektronických systému je také možnost vedení knihy jízd. Ta se sice netýká samotného zabezpečení, nicméně umožňuje, aby se do maléru nedostali naopak podnikatelé, kteří vůz využívají ke svému podnikání. Možnost sledovat pohyb vozidla online lze dokonce i zpětně. A to několik měsíců.

Imobilizéry – to je vyšší automobilová

K zabezpečení vozidla proti krádeži vám v době elektronické náramně poslouží tzv. imobilizéry. Ty brání neoprávněnému nastartování vozu při vložení nesprávného klíče, případně nezadání požadovaného kódu.

Zabezpečení auta mobilem již není žádná utopie, komplexní systémy dnes totiž nabízejí vlastní mobilní aplikace, které jsou s alarmem propojené. A v kombinaci s GPS máte vše pod kontrolou. Doslova ve vaší ruce. 

GPS lokátory jako takové sice nezabrání krádeži, ale díky okamžité notifikaci je policie kontaktována bez prodlení. 

Kombinujte

Nezapomeňte, že při krádeži vašeho vozu vždy hrajete o čas. Čím pomaleji se zloděj přes jednotlivé překážky dostane, tím rychleji bude dopaden. I proto se vyplatí jednotlivé možnosti zabezpečení kombinovat. 

Direct pojištění auta se vztahuje také na odcizení, vždy je ale lepší být připraven. Tak šťastnou cestu! (I když v tomhle případě spíše stání.)


Přečtěte si také

Levnější havarijní pojištění? Stačí auto pořádně zabezpečit

Komentář k článku