S blížícím se jarem už mnoho motorkářů netrpělivě vyhlíží první teplejší dny, kdy vyrazí provětrat své stroje. Návrat do sedla však není jen o otočení klíčkem v zapalování. Připravit se musí nejen motorka, ale i jezdec. Direct pojišťovna proto připravila několik tipů, jak se na začátek motorkářské sezony nachystat tak, aby vás nic nepřekvapilo.
Probuzení motorky: Než ji nastartujete, dejte jí péči
Po měsících v garáži si vaše motorka zaslouží důkladnou kontrolu. Zaměřte se na baterii a elektroinstalaci. Připojte baterii a přeměřte její napětí. I když nastartuje, může mít nižší kapacitu. Otestujte i světla a blinkry, často po zimě nefungují správně.
Nezapomeňte také zkontrolovat DOT kód na pneumatikách (čtyřmístné číslo označující rok a týden výroby). Pokud je starší než 5 let, může být ztvrdlá a mít horší přilnavost, i když vypadá jako nová.
Zkontrolujte řetěz a převodovku. Kromě klasického čištění a mazání zkuste voskový sprej na řetěz. Drží déle než běžná maziva a tolik nešpiní ráfek. Po zimě také raději natankujte nový prémiový benzín, který obsahuje méně biosložky a čistí motor.
Pokud se vám během zimy v garáži vytvořila rez na chromových dílech nebo výfuku, zkuste ji odstranit alobalem namočeným v Coca-Cole. Funguje skvěle a nepoškodí povrch.
Restart pro jezdce: Mozek i tělo zpátky do provozu
Kromě motorky je důležité myslet i na to, jak zimní pauza ovlivnila vaše řidičské schopnosti. Proto je dobré, hlavně u méně vyježděných řidičů, si osvěžit techniku. Například tím, že si uděláte pár brzdných testů na prázdném parkovišti a vyzkoušíte si i ostřejší zatáčky. Pokud se chystáte na dlouhé trasy, dejte si před sezonou pár jízd na kole nebo skútru, abyste si zvykli na rychlé rozhodování v provozu.
Zkontrolujte pojištění: Myslete nejen na to povinné
Před sezonou si také ověřte, jestli máte platné pojištění. Povinné ručení, pokud jste nedali značky do depozitu, musíte mít po celý rok. Vztahuje se však jen na škody, které způsobíte ostatním. Proto je dobré myslet i na havarijní pojištění, které zaplatí i škody na vašem motocyklu.
Při sjednání stačí zadat cenu motorky a rizika, na která se vám má pojištění vztahovat. „U nás si klienti vybírají z rizik – dopravní nehoda, střet a poškození zvířaty, odcizení a vandalismus nebo přírodní nebezpečí,“ vyjmenovává Jan Dofek, který má na starosti pojištění vozidel v Direct pojišťovně.
Kromě toho je dobré myslet i na dobře nastavené asistenční služby. Díky nim vám pojišťovna zajistí odtah motorky, když bude nepojízdná. „V tomto případě je důležité si zvolit dostatečně vysoký limit. Pokud chcete mít jistotu za každé situace, vyberte si variantu asistenčních služeb bez limitu,“ radí Dofek.
Výbava a bezpečnost: Oblečení není jen styl, ale i ochrana
Každoročně je bohužel začátek motorkářské sezony spojený i s prvními nehodami. Právě proto je potřeba zkontrolovat i vybavení, které může zabránit nejhoršímu. Jako první si otestujte zapínání helmy a mechanismus hledí. Pokud používáte pinlock (proti mlžení), nezapomeňte ho vyčistit a správně nasadit.
Myslete i na údržbu oblečení. Na oživení staré kůže zkuste kokosový olej nebo přípravek na kožené boty. Textilní bundy a kalhoty se často dají znovu naimpregnovat sprejem na outdoorové oblečení. Praktickou vychytávkou pro začátek sezony pak jsou rukavice s vyhříváním, které vám zajistí pohodlnější úchop a lepší cit při brzdění.
Pokud máte airbagovou vestu, zkontrolujte bombičku, jestli není prošlá. U interkomu pak ověřte, jestli není potřeba aktualizovat firmware, díky čemuž zlepšíte kvalitu zvuku nebo stabilitu spojení.
I v případě vybavení myslete na pojištění. Například u Direct pojišťovny si ho můžete pojistit společně s motorkou nebo čtyřkolkou v rámci havarijka. „Stačí, když si cenu tohoto vybavení klient při sjednání přičte k hodnotě motorky nebo čtyřkolky. Pokud si sjedná pojištění pro případ dopravní nehody, zaplatíme mu kromě škod na motorce i škody na vybavení. A pokud bude mít pojištěné i odcizení, zaplatíme vybavení i v případě, že ho někdo ukradne i s motorkou. Například uložené v zamčeném boxu,“ říká Jan Dofek z Direct pojišťovny.
První vyjížďka: Pomalu, klidně a s rozumem
Pokud máte vše zkontrolované, je čas vyrazit. Raději ale s první jízdou počkejte na suché silnice a slušnou teplotu, ideálně nad 10 °C. Chladný asfalt má totiž mnohem horší přilnavost. A začněte na krátké trase. Nejezděte hned 500 km, stačí pár desítek kilometrů, abyste si zvykli na rychlost, zvuk motoru a váhu stroje.
Dávejte si také pozor na auta. Řidiči si přes zimu odvykli na motorky, takže se dívejte dvakrát a předpokládejte, že vás nevidí.
Počítejte také s tím, že po zimě může být na silnicích hodně štěrku. Snažte se proto bedlivě sledovat silnici a jezděte v čisté stopě.
Přečtěte si také:
Na co myslet při pojištění motorky
Nejčastější otázky ohledně pojištění motocyklů
Autor Michal Kárný:
Mám rád texty, které jsou jednoduché, přehledné, odpovídají na všechny otázky a dobře se čtou. Pojišťovnictví není jednoduchý obor. V Directu se proto už od roku 2019 snažím o to, aby lidé, kteří mají zájem, díky mým textům rozuměli tomu, co mají pojištěné a kdy jim pojistka pomůže. Pomáhá mi v tom i novinářská praxe z Brněnského deníku Rovnost, kde jsem začínal jako redaktor, pokračoval jako editor a svoje mediální působení ukončoval jako šéfredaktor.