Skip to main content

Prodáváte auto? Nebo jste našli inzerát s vysněným auťákem na druhé straně republiky? Ať jste v pozici kupujícího nebo prodávajícího, nestačí jen vyjednat cenu a vyměnit si klíčky. Společně musíte dát do kupy papíry potřebné pro přepis vozidla na nového majitele a vyřídit žádost o změnu v registru silničních vozidel.

Co vyřídit ještě před přepisem?

Než se vydáte na registr vozidel, je potřeba zajet s autem na evidenční kontrolu. Tu si můžete vyřídit na jakékoliv stanici technické kontroly (STK) bez ohledu na vaše bydliště. Také je potřeba vyřídit povinné ručení pro nového majitele.

Kam zajít na úřad?

Pro přepis auta v registru silničních vozidel si vyberte jakýkoli obecní úřadu obce s rozšířenou působností. Klidně se porozhlédněte v okolí, kde je šance, že kvůli přepisu auta neskončíte půl dne ve frontě. Změnu nejde vyřídit elektronicky.

Kdo podává žádost o přepis?

Pro hladký průběh přepisu vozidla byste se měli k přepážce dostavit společně – tedy dosavadní i nový vlastník auta.

Samozřejmě může přepis motorového vozidla vyřídit jen jeden z vás. V tom případě musí přinést plnou moc s úředním ověřením

Co je potřeba na přepis auta? 

Seznam dokumentů, které musíte předložit, a vzor plné moci pro přepis vozidla najdete v našem článku Jaké dokumenty potřebujete k přepisu auta? 

Kdy o přepis v registru požádat? 

Cestu na úřad zbytečně neodkládejte. Na podání žádosti o přepis motorového vozidla máte deset pracovních dnů.

Lhůta se počítá od podpisu kupní smlouvy, zaplacení ceny vozu, případně nabytí právní moci rozhodnutí soudu v rámci dědického řízení při přepisu zděděného auta.

Kdo platí přepis auta?

Je na vaší dohodě, zda správní poplatek za přepis vozidla zaplatí původní, nebo nový majitel.

Cena za přepis auta (momentálně 800 korun) je pakatel ve srovnání s pokutou, která hrozí, když se změna nevyřídí. Pokud není v registru auto na nového majitele přepsané, jde o přestupek, za který hrozí pokuta až 50 tisíc korun. 

Kdy se platí navíc ekologická daň?

Ekologická daň se týká starších ojetých vozidel, která poprvé mění svého původního majitele. Pokud prodávané auto, které plní pouze emisní normu EURO 0, 1 nebo 2, je nutné počítat s částkou 3 až 10 tisíc. Daň se platí jednorázově, pouze při prvním převodu nebo při dovozu do České republiky. 

Jak na přepis auta v rodině? Darujte

Přepis auta na rodinného příslušníka má stejná pravidla až na jednu výjimku. Pokud si vůz v rámci rodiny neprodáváte, ale věnujete, je potřeba sepsat darovací smlouvu.

Pochází nový majitel nebo vozidlo ze zahraničí?

Pokud není kupující český občan, musí u přepisu předložit potvrzení o pobytu u nás. Bez něj u přepisu vozidla na cizince nepochodíte.

A jak dlouho trvá přepis auta, které pochází ze zahraničí? Když si dovezete ojeté auto z jiné země, potřebujete stejné doklady jako u vozu pocházejícího z Česka.

Navíc nezapomeňte doložit potvrzení o odhlášení vozu za hranicemi. Přepis auta ze zahraničí neklapne během jednoho dne, proto rovnou počítejte s opakovanou cestou na úřad. 

Věděli jste?

Podle SPZ auta už nepoznáte, z které části republiky přijíždí. Registrační značka zůstává stejná, i když nový majitel bydlí v jiném kraji než ten předchozí. 


Přečtěte si také

5 kroků, jak přihlásit nové auto

 

 

Komentář k článku