Skip to main content

Každý den se v České republice stane přes 600 nehod, které řidiči řeší díky povinnému ručení. Proto je dobré vědět, jak se tyto škody nahlašují a také komu.

Škodu musí nahlásit viník i poškozený

U škod z povinného ručení je potřeba, aby ji nahlásili všichni účastníci nehody. To znamená, že škodu pojišťovně hlásí jak viník, který za nehodu může, tak poškozený.

Komu nahlásit škodu z povinného ručení

Škodu musejí všichni účastníci nehody nahlásit pojišťovně viníka. Pokud tedy máte pojištění u Directu a vlastní chybou vás nabourá řidič, který má auto pojištěné jinde, nebudete nehodu hlásit nám ale pojišťovně viníka.

Škodu můžeme vyřešit za vás

Existuje ale i možnost, kdy škodu za vás může vyřešit přímo vaše pojišťovna, i když jste v roli poškozeného. U Directu je možné si sjednat Pojištění nezaviněné bouračky, díky kterému celou škodu vyřešíme za vás.

Vždy tedy budete škodu hlásit jen Directu. A nejlepší na tom je, že toto pojištění platí po celé Evropě. Oceníte ho tak, i když nabouráte třeba Bulhara v Maďarsku. Škodu nebudete muset složitě hlásit jeho pojišťovně, ale jednoduše vše nahlásíte Direct pojišťovně, která škodu vyřeší za vás.

Jak nahlásit škodu, když není jasný viník

Komu ale budete hlásit škodu, když není jasné, kdo za nehodu může? V tomto případě je potřeba vždy volat policii, která případ vyšetří a určí viníka.

Vy tedy nahlásíte nehodu jen pojišťovně viníka, jako kdybyste byli poškození, a budete čekat, jak policie případ uzavře.


Přečtete si také

Deset případů, kdy musíte k nehodě přivolat policii

 

Jak nahlásit poškození značky nebo plotu

Může se také stát, že při nehodě už nebyl nikdo další, například pokud jste autem narazili do značky nebo do zahradního plotu. V tomto případě je také potřeba volat policii.

Škodu pak nahlásíte vaší pojišťovně, která ji zaplatí z vašeho povinného ručení.

Viník neměl povinné ručení, co teď?

Povinné ručení by měl mít každý, najdou se však řidiči, kteří ho za své auto neplatí. I když vás takovýto nezodpovědný majitel auta nabourá, nemusíte mít strach, že byste opravu museli platit ze svého.

Nehodu nahlásíte České kanceláři pojistitelů, která škody zaplatí a peníze bude sama vymáhat po viníkovi nehody.

Do kdy musím škodu nahlásit

I když přesný termín v zákoně nenajdete, tak platí, že škodu z povinného ručení musíte nahlásit bez zbytečného odkladu, tedy co nejdříve, aby ji pojišťovna mohla vyřešit a vyplatit peníze.

Jaké dokumenty jsou k hlášení škody z povinného ručení potřeba

Škody můžete hlásit různými způsoby:

  • online,
  • po telefonu
  • nebo třeba na pobočce.

K nahlášení budete potřebovat:

  • číslo smlouvy, ze které škodu hlásíte,
  • velký techničák,
  • identifikační údaje všech, kteří u nehody byli,
  • informace, kde a kdy se to stalo.

Pokud máte vyplněný záznam o dopravní nehodě, tak většinu informací najdete v tomto dokumentu a zvládnete to jednoduše do 20 minut.


Přečtěte si také

První auto? Jak na povinné ručení pro mladé řidiče

Komentář k článku