Skip to main content

Zasněžené kopce, slunce a teplý čaj na horské chatě. Idylka, kterou zažívá mnoho cestovatelů, když vyrazí za lyžováním například do rakouských Alp. Tuto radost ale může snadno překazit nečekaný úraz. Abyste pak následky dovolené nemuseli splácet celý život, hodí se mít cestovní pojištění na hory s dostatečně vysokým limitem.

Jak ho ale nastavit, když většina z nás nemá tušení, kolik stojí různé zákroky v zahraničí? Sepsali jsme proto pro vás ty nejčastější případy, abyste měli přehled cestovní pojištění na hory si nastavili co nejlépe.

Zásah horské služby vyjde až na 17 000 korun

K častým úrazům na horách patří nejrůznější zlomeniny. Když si zlomíte nohu například uprostřed sjíždění kopce, počítejte s výjezdem horské služby, který stojí tisíce korun.

Kolik stojí výjezd horské služby

Země Průměrná cena v Kč
Slovensko 16 800
Francie 10 000
Německo 9 600
Švýcarsko 8 800
Rakousko 4 300
Itálie 1 700

„Ceny vycházejí z případů, které jsme řešili. Slovensko je nejdražší, protože služba většinou zasahuje až v případech, kdy jsou lidé v těžkých terénech. V Rakousku máme zase nejvíc případů zranění přímo na sjezdovkách,“ vysvětluje Bára Vernerová z Direct pojišťovny.

Dobrou zprávou je, že případný pobyt v nemocnici zaplatí povinné zdravotní pojištění. Dejte si ale pozor na spoluúčast, která je ve Francii 30 %, v Německu a Rakousku pak zhruba 300 korun za den a ve Švýcarsku pak přes 8 000 korun. „Tyto výdaje už vám klasické zdravotní pojištění nezaplatí. Pokud je tedy nechcete platit z vlastní kapsy, je potřeba mít sjednané cestovní pojištění na hory,“ upozorňuje Vernerová.

Pozor na odpovědnost za zaviněné úrazy

Kromě toho, že zraníte sami sebe, můžete poranit i ostatní. Každý rok se například stává případ podobný tomuto.

Dítě jede na školní zájezd na lyžovačku, třeba do Rakouska. Při lyžování se ale bohužel vlastní vinou srazí s jiným sportovcem. Oba odváží horská služba do nemocnice. „Protože dítě nemá na místě rodiče, tak v rámci pojištění na hory zajistíme dopravu a ubytování v Rakousku jednomu z nich,“ vysvětluje možnosti pojišťovny Vernerová.

Po úspěšné operaci a krátkém pobytu v nemocnici je dítě převezené zpět domů. Tím ale bohužel příběh nekončí. Po půl roce totiž dojde rodičům dopis, že druhý lyžař žádá kompenzaci za svůj úraz. „Naše asistenční služba řešila případ, kdy požadovaná částka byla 20 000 euro. Nakonec jsme z pojištění vypláceli 9 000 euro a dalších 6 000 na soudní náklady,“ upozorňuje Vernerová na případ, kdy díky pojištění odpovědnosti rodiče nemuseli platit téměř 400 000 korun. Kromě toho pojišťovna zaplatila také 35 000 korun na převoz do Česka a 4 000 korun za zásah horské služby.

Když zasahuje vrtulník

Na horách se stávají také případy, kdy musí ke zraněnému přiletět vrtulník. Takový zásah pak může cestu prodražit o desítky tisíc korun.

Kolik stojí zásah vrtulníku

Země Průměrná cena
Rakousko 124 000 Kč
Švýcarsko 86 000 Kč
Německo 76 000 Kč
Slovensko 26 000 Kč
Francie 21 000 Kč
Itálie 19 000 Kč

 

„Jak je vidět, tak díky cestovnímu pojištění na hory můžete ušetřit velké peníze. V Directu dokonce nabízíme neomezený limit. Máte tak jistotu, že za vás zaplatíme účty, ať už budou jakkoliv vysoké,“ dodává Vernerová.


Přečtěte si také

Pojistit, či nepojistit aneb Jak na rizikové sporty

Komentář k článku