Skip to main content

Miliony lidí na celém světě i v 21. století stále věří, že pátek třináctého přináší neštěstí, že černá kočka přes cestu je špatnou zvěstí nebo že rozbité zrcadlo znamená sedm let smůly. Pověry však podle psychologů mohou být i užitečné, především mají-li co dělat se štěstím.

V časopise Psychological Science to potvrdila nedávno zveřejněná studie, která se zaměřila na důsledky a potenciální přínos pověr. Její autoři rozdali všem osobám podílejícím se na výzkumu golfové hole a polovině z nich řekli, že jejich hole jsou šťastné. Tyto osoby pak byly v hraní golfu úspěšnější o 35 procent než ostatní. „Aktivace pověry zvýšila sebedůvěru hráčů, a to vedlo ke zlepšení jejich výkonu,“ konstatovali vědci.

Jenže se štěstím většina pověr nesouvisí, právě naopak – dost často „vyhrožují“. Jenže co je moc, to je moc.

Přečtěte si deset nejbizarnějších pověr, kterým lidé ve světě věří. A rovnou do těchto krajin můžete vycestovat, abyste si je u místních ověřili. Ale pozor. Pokud jste sami pověrčiví, buďte raději ostražití nebo rovnou prozíraví a před následky případného neštěstí si zajistěte patřičnou ochranu.

1. Litva

Pokud vycestujete do největší ze tří pobaltských zemí, v dobré náladě si rozhodně pohvizdujte pouze venku. Litevčané totiž věří, že pískání v uzavřené místnosti přivolává zlé duchy a démony.

2. USA

Každý by měl mít rád svoji mámu. A pokud se budete v USA procházet třeba po Broadwayi, nestoupejte proto na prasklinu či díru v chodníku. Mezi Američany se traduje, že v takovém případě lupne vaší matce v zádech.

3. Egypt

Kdyby vás z nějakého neznámého důvodu při obhlídce pyramid napadlo si jen tak zbůhdarma stříhat třeba nůžtičkami od manikúry do vzduchu, raději to nedělejte. Otevřít a zavřít nůžky, aniž byste cokoliv ustřihli, přináší podle Egypťanů neštěstí.

4. Indie

A ještě jedna bizarní pověra s nůžkami. Pokud byste se náhodou při návštěvě Indie chtěli nechat ostříhat, v úterý nejspíš neuspějete. Podle místních obyvatelů tomu, kdo si v tento den nechá zkrátit vlasy, osud zajistí velkou smůlu.

5. Portugalsko

Až budete brázdit jih Evropy a zavítáte do Portugalska, opatrnost je určitě na místě. Jeden z nejpověrčivějších národů například věří, že pokud uděláte klidně jen pár kroků pozpátku, neštěstí vás nemine. Odhalíte tím totiž svoje stopy ďáblovi.

6. Rusko

Ve výčtu bizarností nemůže chybět Rusko. Když někdo nechtěně šlápne jinému člověku na nohu, měla by to „oběť“ svému „agresorovi“ oplatit lehkým, spíše symbolickým šlápnutím na jeho nohu. Pokud to neudělá, povede to mezi nimi k vážnějším konfliktům.

7. Japonsko

Do země vycházejícího slunce jezděte jedině s kompasem. Jedna z japonských pověr totiž tvrdí, že spaní s hlavou na sever přináší smůlu. Důvod? Tímto směrem jsou ukládána těla zesnulých.

8. Německo

Pokud vyrazíte na proslulý Oktoberfest, s tuplákem bavorského piva zacházejte opatrně. Pověrčiví Němci věří, že pokud si s někým přiťuknete sklenicí, ve skutečnosti přejete smrt tomu, kdo pije s vámi.

9. Anglie

Hodit nohy na stůl si můžete kvůli pohodlí někde v soukromí. Při návštěvě Velké Británie to ale raději nedělejte. Britové totiž dříve oznamovali úmrtí v rodině tím, že pokládali na stůl boty nebožtíka. Dodnes to zůstalo symbolem či předzvěsti úmrtí někoho blízkého.

10. Dánsko

A jedna šťastná nakonec. Zatímco miliony lidí napříč světem se bojí, že rozbité nádobí automaticky znamená obrovskou smůlu, v Dánsku ví, jak na nelichotivý osud vyzrát. Když schováte střepy a těmi pak házíte na Silvestra, přinese vám to štěstí.

Komentář k článku