Skip to main content

V poslední době se na téma podpojištění hodně mluví, ale převážně ve spojení s nemovitostmi. Podpojištění se přitom týká i aut.

Pojďme si tedy shrnout základní fakta, která by měl znát každý majitel vozidla, aby se z jeho havarijního pojištění nestalo havarijní podpojištění.

Podpojištění je stav, kdy je majetek, v našem případě auto, pojištěn na nižší cenu, než ve skutečnosti má. V případě nehody vám pak pojišťovna nemusí zaplatit celou škodu.

Důvody vzniku podpojištění u aut jsou stejné jako u čehokoli jiného, například jako u podpojištění nemovitosti. Může to být:

 • snaha o snížení ceny pojištění auta (protože nižší ocenění pojišťovaného auta = levnější pojištění),
 • špatné ocenění vozu (například tím, že při oceňování zapomenete vzít v potaz výbavu auta),
 • nezohlednění zvyšování hodnoty vozu (inflací, zhodnocováním či, jak se v poslední době hodně děje, nedostatkem nových vozů na trhu, který zvyšuje cenu ojetin).

Jak se podpojištění auta vyhnout?

Před uzavřením havarijního pojištění, případně aktualizací starého, je třeba správně stanovit skutečnou cenu vozu. Jak?

 • Podívejte se na webové stránky autobazarů.
 • Vyhledejte vozy, které jsou porovnatelné s vaším autem, tzn.:
  • Vyfiltrujte si co největší počet parametrů – jen tak dostanete co nejpřesnější odhad.
  • Pozor, nestačí porovnat pouze model vozu a rok výroby. Ceny se mohou lišit v závislosti na ostatních parametrech o veliké částky.
  • Do vyhledávačů tedy zadejte i druh paliva, zdvihový objem motoru, výkon, nájezd kilometrů, výbavu, pohon atd.
  • S touto cenou poté můžete pracovat při sjednávání havarijního pojištění.

Obecně hodnotu vozidla zvedá:

 • druh paliva (naftová auta mají vyšší hodnotu),
 • pohon 4×4 a/nebo automatická převodovka,
 • fakt, že má auto najeto méně než 120 000 km,
 • výkon motoru (je-li vyšší než 100 kw, bude i hodnota auta vyšší).
 • Cenu auta ovlivní i informace, že se jedná o prvního majitele a vůz je pravidelně servisován v autorizovaném servise.

Tip: Snažte se při odhadu ceny oprostit od svých citů k autu, kromě vás k nim nebude nikdo přihlížet. 😊

Není třeba dobrat se na korunu přesné částky. Pojišťovny pracují s určitou tolerancí, u Directu je to v případě aut 10 %. Znamená to, že pokud je pojistná částka o víc než 10 % nižší než obvyklá cena vozidla, může pojišťovna v rámci podpojištění snížit pojistné plnění.

Aktualizujte, aktualizujte, aktualizujte!

Kdyby žil Jan Amos Komenský dnes a kdyby se zabýval pojištěním, zcela jistě by jeho slavný citát vypadal tak, jako titulek tohoto odstavce. Aktualizujte si své smlouvy, jenom tak můžete mít jistotu, že jste pojištěni správně. A dělejte to pravidelně – nejlépe jednou ročně.

Postupujte stejně, jako kdybyste uzavírali novou smlouvu. Tedy – zjistěte si aktuální cenu vozu, postup je popsán o několik odstavců výše, a na základě této ceny pojištění aktualizujte.

Pozor! Ceny ojetých aut stoupají!

V poslední době jsme byli svědky zvláštního paradoxu: ceny zánovních ojetin spíše stoupaly než naopak. Způsobil to nedostatek nových vozů na trhu, který zvedl ceny ojetých vozidel. Je tedy třeba si uvědomit, že má možná vaše vozidlo vyšší cenu, než za jakou jste jej kdysi koupili. A tomu by mělo odpovídat i havarijní pojištění. Jeho cena totiž závisí mimo jiné i na aktuální ceně vozu (a také samozřejmě na dalších věcech, jako jsou bonusy pojištěného, připojištěních atd.). I přesto, že tento paradox, kdy jsou starší auta dražší než nová, bude pravděpodobně jen přechodný, a navíc se netýká úplně všech značek, je dobré mít při uzavírání havarijka v hlavě dvě základní pravidla:

 1. Pro správné nastavení havarijního pojištění je nutné znát skutečnou cenu vozidla.  A tuto cenu je potřeba při sjednávání havarijního pojištění zadat.
 2. Každý rok je třeba všechna svá pojištění zkontrolovat a v případě potřeby zaktualizovat.

 


Přečtěte si také:

Změny v zákoně o povinném ručení přehledně: bez zelené karty a s vyššími limity

Jak probíhá odtah vozidla, pokud je pojištěné u Directu?

Komentář k článku