Skip to main content

Pohodlný a dostupný způsob přepravy nabízejí lidem elektrické koloběžky, kterých v ulicích měst v posledních letech výrazně přibylo. Pokud také patříte mezi příznivce tohoto způsobu dopravy, měli byste znát následující pravidla.

Platí to stejné, co pro kola

Legislativa kolem provozu elektrických koloběžek sice zatím není úplně přehledná, ale zjednodušeně se dá říct, že pro ně platí stejná pravidla jako pro jízdní kola.

V České republice je to například:

  • Zákaz jízdy po chodníku.
  • Do 18 let je povinná přilba.
  • Zákaz jízdy a zároveň vedení psa na vodítku.
  • Za snížené viditelnosti musí mít koloběžka bílé světlo vepředu a červené vzadu.
  • Zákaz jízdy pod vlivem alkoholu.
  • Rukojeti řídítek včetně konců nesmí mít ostré hrany.

Tato pravidla ovšem platí pro stroje s maximální rychlostí 25 km/h a výkonem 250 W. Typicky jde o sdílené koloběžky.

V obchodech se však dají koupit i stroje s výkonem daleko vyšším, které jsou schopné jet rychlostí i přes 50 km/h. Ty už spadají do jiné kategorie vozidel a pro jízdu je například potřeba mít řidičák a přilbu.

Pověst koloběžkám zhoršují i opilecké eskapády

Hlavně v letním období musejí policisté a strážníci řešit množství přestupků spojených s používáním koloběžek. Mezi nejčastější prohřešky patří jízda po chodníku, průjezdy na červenou, případně porušování zákazů vjezdu. Neobvyklá není ani jízda v poměrně výrazné opilosti.

Například v Brně vjel opilý muž na koloběžce v protisměru do Pisáreckého tunelu, který je součástí velkého městského okruhu.

Tiché nebezpečí na chodníku

Na bezohlednost koloběžkářů si pak často stěžují chodci. Podle strážníků lidé nejčastěji poukazují na rychlou a nebezpečnou jízdu v pěší zóně i na chodnících. Riziko zvyšuje i to, že koloběžky nejsou prakticky vůbec slyšet a většinou mají svižnou akceleraci.

Škody zaplatí pojištění odpovědnosti, ale jen střízlivým

Riskantní jízda se však může pěkně prodražit. Pokud koloběžkář zaviní nehodu, musí kromě případné pokuty zaplatit i škody, které způsobí.

Zatímco u aut nebo motorek kryje škody povinné ručení, u koloběžek se dá využít pojištění odpovědnosti, tedy takzvaná pojistka na blbost.

Za jezdce tak může zaplatit nemalé škody, protože se vztahuje i na případná zranění ostatních lidí. Ani toto pojištění se však nekryje všechny případy. „Pojištění odpovědnosti se vztahuje na škody způsobené jízdou na koloběžce, stejně jako na kole nebo třeba na lyžích. V podmínkách ale máme uvedené, že neplatíme škody, které vzniknou trestným činem, přestupkem nebo pod vlivem alkoholu a jiných omamných látek,“ říká mluvčí Direct pojišťovny Nela Maťašeje.

Spousta lidí, kteří koloběžky používají pro noční návraty z hospody, tak zbytečně riskuje. „Lidé by měli pamatovat na to, že když někoho zraní, může po nich chtít zaplatit náklady na léčbu nebo bolestné. Částky se tak mohou vyšplhat do milionů korun,“ upozorňuje Maťašeje.


Přečtěte si také

Dítě jako slon v porcelánu? Pomůže pojištění na blbost

Špatné parkování mají řešit pokuty

V neposlední řadě by lidé měli myslet i na správné zaparkování koloběžky.

Sdílené stroje se často povalují na chodnících, blokují průchod chodcům nebo vchody do domů, lidé je odhazují do trávy nebo dokonce věší na stromy. Stížností obyvatel je tolik, že některá města zvažují jejich zákaz.

Někteří provozovatelé koloběžek se snaží problémy s parkováním řešit tak, že dovolí uživatelům ukončit jízdu pouze na určených místech nebo jim za nesprávné odstavení naúčtují pokutu.

Komentář k článku