Skip to main content

Nové nebo zánovní auto bývá většinou velkou investicí, proto je vždy dobré myslet na havarijní pojištění, které zaplatí případné škody. Mladá auta do 5 let stáří jsou navíc v určitých ohledech specifická a vyplatí se vybrat pojištění určené přímo pro ně.

Mladá auta velmi rychle ztrácejí na hodnotě

Každé auto postupem času ztrácí na hodnotě. Podle odborníků je prvních pět let nejvíc ztrátových, protože cena klesá nejvýrazněji. Tento fakt pak ovlivňuje i výběr pojištění. Pro mladá auta je tedy ideální zvolit Havarijko na kupní cenu auta.

Havarijko na kupní cenu: pojistěte si hodnotu auta

Díky Havarijku na kupní cenu máte jistotu, že při krádeži nebo totálním zničení auta, vám pojišťovna vyplatí tolik peněz, za kolik jste auto pořizovali.

Jak funguje Havarijko na kupní cenu auta

Představte si, že jste si koupili nové auto za 700 000 korun. Po dvou letech si vašeho čtyřkolového parťáka vyhlédne zloděj a auto už se nepodaří najít. „Od pojišťovny v tomto případě standardně dostanete aktuální hodnotu auta, kterou mělo v době krádeže. A protože vozidla v prvních pěti letech ztrácejí na ceně nejvíc, jeho hodnota bude například jen 600 000 korun, od této částky pak pojišťovna odečte ještě spoluúčast, kterou jste si při sjednání smlouvy zvolili,“ říká za Direct pojišťovnu Kamila Cingrošová. Pokud si tak budete chtít pořídit stejné nové auto, budete si muset připlatit ze svého.

Jiné to bude, pokud jste si k havarijnímu pojištění sjednali Havarijko na kupní cenu auta (někdy se označuje jako GAP, což je zkratka pro Guaranteed Asset Protection). Díky tomu totiž nejen při krádeži ale i při totálním zničení auta, dostanete peníze navíc. Pojišťovna vám totiž proplatí i rozdíl mezi aktuální hodnotou auta a jeho cenou, na kterou jste ho pojistili. „V uvedeném případě byste tak dostali 700 000 korun. Vy byste tedy už měli dost peněz, abyste si pořídili stejné nové auto, které jste měli,“ vysvětluje Cingrošová.

Pro nová i ojetá auta

Toto připojištění si můžete sjednat pro nová (s cenou do 2,5 milionu korun) i ojetá auta (pro vybrané značky s cenou do 1 milionu korun). Podmínkou je, že auto musí být na začátku pojištění mladší pěti let a musí mít najeto do 150 000 km. Pojištění vám pak platí 3 roky a jste krytí proti všem rizikům, tedy dopravní nehodě, střetu a poškození zvířaty, krádeži a vandalismu a přírodnímu nebezpečí.

 


Přečtěte si také

První auto? Jak na povinné ručení pro mladé řidiče

 

Komentář k článku