Skip to main content

Podzimní období znamená pro majitele aut tradiční povinnost: výměnu letních pneumatik na zimní. S tou je spojená řada kontrol a rozhodování – třeba jestli už je čas pořídit nové gumy nebo jestli nazout jednou pro vždy celoroční, a vyhnout se tak věčnému čekání na termín v servisu.

Co byste měli vědět, než se do výměny pustíte? Zimní pneumatiky musíte mít od 1. listopadu do 31. března pokud:

  • je na silnici sníh nebo led
  • nebo se dá předpokládat, že bude sněžit a/nebo mrznout.

Proč přezouvat?

Rozdíly mezi zimní a letní gumou nejsou jen ve vzorku. Zimní pneumatiky mají jinou strukturu i složení.

I v chladném počasí zůstávají (na rozdíl od těch letních) pružné. A při teplotách pod 7 °C k silnici lépe přilnou. Řízení v zimě je s nimi pohodlnější a bezpečnější.

Je čas na novou výbavu?

Před cestou do servisu zjistěte, jestli nepotřebujete gumy nové. Jde to známým a jednoduchým testem s „pajckou“:

→ Strčte padesátikorunu do drážky pneumatiky. Pokud vidíte vnější bronzový pás, znamená to, že má vzorek méně než 4 milimetry. Je tedy čas na nákup nových pneu.

Čím menší vzorek, tím delší brzdná dráha. A tím větší nebezpečí pro vás a pro lidi ve vašem okolí.

Správný tlak pro bezpečnou jízdu

U pneu kontrolujte v zimě pravidelně tlak. Ten totiž klesá spolu s okolní teplotou. Při nule stupních tak může být o 0.2 bary nižší než při 20 stupních Celsia. Platí přitom, že podtlakované pneumatiky prodlužují brzdnou dráhu a zhoršují ovladatelnost auta. A navíc se vám gumy rychleji zničí.

3 užitečné informace o pneumatikách:

  1. Pneumatiky mají na boční straně termín výroby

Stačí rozluštit čtyřčíselný kód. Je to jednoduché. Poslední dvě číslice určují rok výroby, první dvě pak týden výroby v daném roce. To se hodí vědět – obzvlášť, když zvažujete nákup nových pneu nebo když si chcete pořídit výbavu či auto z druhé ruky.

  1. Gumy umyjete Coca-Colou

Možná stejnou parádu udělá i obyčejná voda a trocha jaru. Někdo ale na tuhle limonádu nedá při čištění gum dopustit. Tak jako tak je třeba pneumatiky umývat pravidelně.

  1. Stárnutí pneumatik můžete zpomalit

I když autem jezdíte příležitostně a pravidelně u svých kol kontrolujete tlak, pneumatiky vám dřív nebo později odejdou.

Proces stárnutí a praskání gumy můžete zpomalit pravidelnou péčí. Vždy je umyjte, vysušte a ošetřete speciální autokosmetikou. Vyhnete se tak prasklinám, které jsou nevzhledné a (hlavně) snižují bezpečnost. Na zimu kola uskladněte tak, aby nehrozila deformace.

Celoroční pneumatiky: kompromis vhodný jen pro někoho

Celoroční pneumatiky musí ustát rozptyl teplot od mínus třiceti do plus šedesáti stupňů Celsia. Jde tak v každém případě o kompromis, a ten se nehodí pro každého.

Celoročky jsou ideální pro jízdy v mírnější zimě. A pak také pro sváteční nebo nepříliš náročné řidiče, kteří motor nedrží ve vysokých otáčkách.

Pokud mezi ně patříte, běžte do celoročních pneumatik. Jsou dražší, ale ušetříte na pravidelném přezouvání. Pokud na silnici kompromis odmítáte, střídejte co půl roku zimní a letní pneu. Skvělou zprávou je, že proces výměny nemusí být sáhodlouhé martyrium.

PitStop: chytrý řidič se objednává online

Zkuste službu PitStop. Termín si zarezervujete rychle a úplně jednoduše na webu. V základním menu zakliknete, co potřebujete. V reálném čase víte, kolik služba stojí. Objednáte se – a pak už stačí jen přivézt auto. My se postaráme o:

  • nákup nových pneumatik (pokud je to potřeba, technik předem zavolá)
  • vyvážení kol a kontrolu správného tlaku v pneumatikách (záleží na konkrétním typu auta, info k tomu vašemu většinou najdete na nálepce na předních dveřích – obecně jde o hodnotu mezi 2.0 a 2.2 bary)
  • uskladnění pneumatik (nabízíme pro naše klienty na rok zdarma)

Celý proces je jednoduchý od objednání až po zaplacení. Nestojíte ve frontě. Nečekáte na žádné ručně vypsané účtenky. Zaplatíte kartou a doklady vám pošleme na e-mail.


Přečtěte si také

Na dovolenou autem v zimě? Pozor na vybitou baterii a defekt

Komentář k článku