Skip to main content

Porovnejte autopůjčovny

Jedním z důležitých faktorů při výběru autopůjčovny bývá samozřejmě cena. Zpravidla je půjčovné na internetu výhodnější než přímo na pobočce.

Vyhledávání se vyplatí věnovat trochu času, ceny se totiž mohou velmi výrazně lišit. Rozhodněte se tedy, jakou kategorii auta hledáte, a googlujte, co to dá. Můžete také zapátrat na cestovatelských fórech a zeptat se na doporučení.

Nebo se obraťte na české komunity žijící v dané zemi, které často najdete na sociálních sítích. Mohou vám doporučit lokální půjčovny, které přes vyhledávače nenajdete.

Kdo bude řídit?

Sázíte na to, že se budete za volantem střídat s partnerem nebo kamarádem? Chyba. V naprosté většině zahraničních autopůjčoven smí řídit pouze člověk, který si auto půjčil. Druhého řidiče je sice možné přihlásit, ale počítejte s nemalým poplatkem.

Pokud za volant sedne někdo jiný, riskujete pokutu od půjčovny a problémy s místní policí. Samozřejmostí je, že řidič musí splňovat požadavky pro řízení auta v dané zemi. Například minimální věk se v různých zemích liší. Zkontrolujte si také, jestli pro řízení v dané zemi není potřeba mezinárodní řidičský průkaz. V Evropské unii si ale vystačíte s tím českým.

Mladší řidiče pak bude čekat nepříjemný příplatek. Autopůjčovny se totiž chrání před větším rizikem nehody u nevyježděných začátečníků.

Při pojištění dejte pozor na spoluúčast

Většina autopůjčoven nabízí základní pojištění v ceně půjčovného. Mnohdy je také možné pojištění za příplatek rozšířit například na jízdu po nezpevněných cestách.

Odkliknutí nabízené kolonky pojištění ale neznamená, že můžete odpovědnost o půjčené auto pustit z hlavy. U pojištění bývá v podmínkách vysoká spoluúčast. To znamená, že u všech škod, které způsobíte, musíte část zaplatit z vlastní kapsy. Proto k cestovnímu pojištění Direct nabízí i připojištění půjčeného auta, díky kterému vám spoluúčast do sjednaného limitu proplatí.  Díky tomu se vyhnete vysokým doplatkům například i pokud jen poškrábete půjčené auto při parkování.

Foťte a nezapomínejte na interiér

Půjčovny ve smluvních podmínkách požadují, abyste auto vrátili ve stejném stavu, v jakém jste ho dostali. V hlavní turistické sezóně se ale auta mezi zákazníky často točí tak rychle, že drobné závady nestíhají půjčovny řešit, případně jejich opravy nechávají až na zimu.

Kromě odřeného laku a promáčknutých plechů nemusí být všechna poškození viditelná. Auto si důkladně vyfoťte ze všech stran a zaměřte se na všechna poškození, a to i ta v interiéru, jako například roztržené potahy sedačky.

Ještě v areálu půjčovny vyzkoušejte funkčnost světel, stěračů, ostřikovačů a zavírání všech dveří a okének. Zjištěné závady nechte klidně ručně připsat do předávacího protokolu a podepsat půjčovnou. Vyhnete se tak dohadům, kdo škodu způsobil, a vracení auta se zbytečně neprotáhne.

Pokuty plaťte na místě

Všechny přestupky i pokuty za stěračem se snažte vyřešit hned a na místě. Pokud byste pokutu za špatné parkování zatajili, může vám půjčovna peníze strhnout prostřednictvím platební karty z účtu, a to klidně i po půl roce, když se vám to bude nejméně hodit, často i s dalšími poplatky za vyřizování. Z pokuty je totiž odpovědný ten, kdo si auto půjčil.

Stejná situace bohužel může nastat i u přestupků, o kterých ani nevíte – například když vás změří rychlostní kamera nebo nevědomky projedete mýtnou branou bez zaplacení elektronického mýtného. Hlídejte si proto rychlostní limity a dopředu si zjistěte, jak je to se zpoplatněnými úseky v dané zemi.


Přečtete si také

Rada na dovolenou: nerozumím, nepodepisuji

Komentář k článku