Pokud máte fenku, která není vykastrovaná, může se u ní objevit falešná březost. Tento stav je poměrně častý a pro některé majitele psů může být překvapením. Co falešná březost/pseudogravidita znamená, jak ji poznat a jaké možnosti léčby jsou k dispozici?
Co je falešná březost?
Falešná březost u psa je fyziologický stav, kdy fenka vykazuje příznaky těhotenství, i když ve skutečnosti těhotná není. Tento fenomén způsobují hormonální změny, které se v těle feny objevují po jejím hárání. Může postihnout nekastrované feny různého věku, a to především 6-8 týdnů po jejich hárání, tedy v období, kdy by u těhotné fenky došlo k porodu.
Příznaky falešné březosti
Jak se pozná falešná březost? Mezi běžné příznaky falešné březosti u feny patří:
- Změny chování: Fena odmítá chodit ven, hlídá pelíšek a hračky, jako by to byla štěňata, přenáší hračky z místa na místo, vydává zvuky úzkosti, dožaduje se pozornosti majitele.
- Zvýšená péče o hračky nebo jiné předměty: Fenky si často „adoptují“ hračky nebo předměty, které začnou pečlivě hlídat, jako by šlo o štěňata. Z pelechu si také budují hnízdo nebo stavějí noru – chystají se tak na porod.
- Zvětšení a ztvrdnutí mléčných žláz: I když fenka není skutečně březí, její tělo může produkovat mléko.
Pokud si u své fenky všimnete některého z těchto příznaků, je dobré se poradit s veterinářem. Jen tak můžete v klidu vyloučit jiné zdravotní problémy, které by mohly mít podobné příznaky.
Jak dlouho trvá falešná březost?
Zajímá vás, jak dlouho trvá falešná březost u feny? Odpověď není jednoznačná, u každého zvířete to může být jinak. Obvykle je to mezi 2 a 3 týdny, ale v některých případech může trvat až měsíc. Záleží na hormonálních změnách, které se v těle feny dějí, a na jejím zdraví.
Falešná březost – léčba a řešení
Léčba falešné březosti závisí na závažnosti příznaků. Pokud fenka vykazuje pouze mírné příznaky, obvykle stačí změna režimu: vezměte feně hračky a cokoli dalšího, co považuje za štěňata, na noc snižte příjem vody, aby se jí tvořilo méně mléko, zvyšte její fyzickou i mentální aktivitu – cílem je, aby přišla na jiné myšlenky. Falešná březost je fyziologický stav, který odezní, zvláště, jsou-li příznaky jen mírné. .
V těžších případech může veterinář doporučit léčbu, která zahrnuje:
- Homeopatika: Některé přírodní prostředky, jako homeopatika pro falešnou březost, mohou pomoct zklidnit hormonální rovnováhu feny. Než po nich ale sáhnete, je dobré poradit se s odborníkem.
- Léky: Pokud jsou příznaky intenzivní, veterinář může předepsat léky, které pomohou snížit hormonální změny a zmírnit příznaky falešné březosti.
- Kastrace: V případě opakovaných problémů by měl veterinář kastraci feny doporučit jako trvalé řešení, které zamezí vzniku falešné březosti v budoucnosti. Hormonální změny mohou být totiž jedním ze spouštěčů rakoviny mléčné žlázy. Pokud tedy není fena chovná, nechte ji vykastrovat.
Falešná březost – zkušenosti majitelů psů
Mnozí majitelé psů mají s falešnou březostí zkušenosti a sdílejí příběhy o tom, jak jejich fenky tento stav prožívaly. Často se jedná o období plné zmatení a nepochopení, ale většina majitelů potvrzuje, že se falešná březost spontánně odezní. Pozor ale – většinou se po dalším hárání zase objeví.
Závažných případů je naštěstí málo.
Určitě svého mazlíčka dlouhodobě sledujte a pokud se objeví výtok z vulvy nebo z mléčné žlázy či změny v chování v následnosti po háraní, vždy se poraďte s veterinářem, který vám pomůže vybrat tu nejlepší cestu k léčbě a zajištění pohody vaší fenky.
Pokud tedy vaše fena není chovná, kastrujte. Předejdete tak nejenom falešné březosti, ale třeba i možnému zánětu dělohy či rakovině mléčné žlázy. A pokud si sjednáte pojištění mazlíčků od Directu a stihnete kastraci do 4 let fenky, dostanete na ni od Directu i příspěvek. A to v každém balíčku. 😊
Přečtěte si také:
Direct pojištění mazlíčků přispěje na kastraci vašeho psa či kočky. Proč?
Direct pojištění mazlíčků: to nejlepší pro čtyřnohé členy rodiny
Autorka Alena Kastnerová:
Jsem copywriterka s více než dvacetiletou praxí. Tu teď uplatňuji ve svém psaní o pojištění: informace získané od svých kolegů-odborníků překládám do lidštiny, aby jim každý, kdo se o pojištění potřebuje něco dozvědět, dobře rozuměl. Jednoduchost a srozumitelnost je to, co se snažím pojišťováckým textům přinést. A nadto se je snažím čtenářům překládat tak, aby i oni viděli v pojištění to, co já: zajímavý a sexy obor. 😊