Sezona komárů začíná. Pozor na parazita, který může nakazit psa i člověka a šíří se také na Moravě
S oteplením na konci května začíná zároveň i sezona komárů, která trvá až do podzimu. Komáři přitom mohou způsobit velmi nepříjemné nemoci. V poslední době se častěji mluví o dirofilarióze, kterou se mohou nakazit především psi, ale nemoc je přenosná i na člověka.
Únava, kašel, hubnutí a ve vážných případech embolie, kolaps či selhání srdce. I tak může vypadat parazitární onemocnění dirofilarióza, které přenáší komáři. Ohrožení jsou především psi. V minulosti se toto onemocnění vyskytovalo převážně v tropických a subtropických oblastech, v posledních letech byl zaznamenán výskyt i v České republice, konkrétně na jižní Moravě, a dokonce se objevil jeden případ také v Praze. „Existují dvě hlavní formy této nemoci. Při srdeční dirofilarióze se paraziti usazují v srdci a plicních tepnách, kde mohou způsobit vážné zdravotní komplikace, včetně srdečního selhání. Další formou je kožní dirofilarióza, která je méně nebezpečná. V tomto případě se hlístice usazují v podkoží. Majitelé psů si tak mohou všimnout hrudek pod kůží,“ vysvětluje veterinářka Jana Šmigurová, která je součástí týmu pro pojištění mazlíčků v Direct pojišťovně.
Onemocnění se projevuje postupně. Jakmile se larvy hlístic přes komára dostanou do těla psa, pomalu se vyvíjejí, až dorostou v dospělé parazity. Někteří z nich přitom dokážou dorůst až do 30 centimetrů. „Pro potvrzení infekce je potřeba udělat sadu krevních testů a rentgen i ultrazvuk srdce. Diagnostika bývá v každém případě poměrně komplikovaná,“ upozorňuje Šmigurová. A dodává, že podobné je to i s léčbou, která bývá velmi drahá a dlouhodobá. Trvá 16 až 18 týdnů. Není navíc jisté, zda zabere. Pes musí mít klidový režim. Doporučuje se, aby se kvůli možné embolii během léčby téměř vůbec nehýbal.
Může nakazit i člověka
Nemoc je zákeřná také v tom, že ji komáři mohou z nakaženého psa přenést i na člověka. U lidí se parazit sice zpravidla nevyvine v plnohodnotnou dospělou formu, ale i tak může způsobit nepříjemnosti – například pohyblivé a bolestivé podkožní bulky nebo uzlíky na plicích, které mohou být zaměněny za vážnější diagnózy. U lidí se také častěji vyskytuje oční forma dirofilariózy.
Myslete na prevenci
V případě této nemoci se každopádně vyplatí myslet na prevenci. Pro cesty k moři je minimálně potřeba psa ošetřit antiparazitárním přípravkem na kůži, který má měsíční účinnost. A používat repelenty.
V místech, kde se dirofilarióza přirozeně vyskytuje a dlouhodobě přetrvává, například i na Slovensku, je nutné psa ošetřit pečlivěji – vše záleží na posudku veterináře. „Dobrou zprávou je, že v tomto případě je možné využít pojištění, které s prevencí proti dirofilarióze pomůže. Například naše balíčky Standard a Premium zaplatí klientům injekční přípravek s účinkem až 6 měsíců,“ dodává veterinářka Direct pojišťovny.