Podpojištění lidé nerozumí. I když mají dům pojištěný na výrazně nižší hodnotu, počítají se zaplacením celé škody, ukázala anketa

Direct pojišťovna se zapojila do kampaně České asociace pojišťoven, která upozorňuje na to, že až 70 % českých rodin má svůj dům pojištěný na výrazně nižší hodnotu. Jsou tedy takzvaně podpojištění.

„Klient měl dům pojištěný na 3 miliony korun, hodnota domu je však 2x vyšší, tedy 6 milionů. Nyní mu odlétla střecha za 500 000 korun, kolik byste mu zaplatili?“ I když to vypadá jako matematická úloha pro střední školy, ve skutečnosti se jedná o typický případ takzvaného podpojištění. Tedy situace, kdy je byt nebo dům pojištěný na výrazně nižší hodnotu, než kterou ve skutečnosti má. „Zmíněný dotaz jsme položili lidem na sociálních sítích, abychom zjistili, zda podpojištění rozumí. Vyvolal stovky reakcí, ale bohužel se ukázalo, že většina lidí vůbec netuší, že v tomto případě by dostali zaplacenou jen polovinu škody, tedy 250 000 korun, protože se jedná o 50% podpojištění,“ upozorňuje PR specialista Direct pojišťovny Michal Kárný.

Ukázalo se, že většina lidí by v tomto případě čekala vyplacení celé škody, pokud by nebyla větší než 3 miliony, na které jsou pojištění. „Takto to ale nefunguje. Lidé při sjednání pojištění zadávají hodnotu domu nebo bytu, nezadávají limit. Pokud tedy z nějakého důvodu zadají nižší částku, která neodpovídá realitě, jsou podpojištění. Od této hodnoty se totiž mimo jiné počítá i cena pojištění. Při podpojištění tedy lidé platí za pojištění výrazně méně, než by měli. Pokud bychom podpojištění neuplatňovali, byli by na tom bití ti, kteří mají hodnotu majetku nastavenou správně,“ říká Eva Bosáková, která má v Direct pojišťovně na starosti pojištění majetku.

A dodává, že podpojištění uplatňují všechny pojišťovny na trhu. „Samozřejmě pracujeme s určitou tolerancí. Konkrétně je to 20 %. Tato tolerance má ale primárně pokrýt možné navýšení cen nemovitostí během jednoho roku,“ vysvětluje Bosáková.

Jak správně nastavit hodnotu domu nebo bytu

Při sjednání pojištění majetku je tedy potřeba uvést co nejpřesněji jeho aktuální hodnotu. U bytů se pracuje s tržní cenou, tedy částkou, za kterou by bylo možné koupit stejný byt stejné kvality ve stejné lokalitě. U domů stačí zadat reprodukční cenu, tedy částku, za kterou by bylo možné postavit stejný dům stejné kvality znovu. „Nejjednodušší je použít kalkulačku, kterou při sjednání pojišťovny nabízejí. U nás stačí vyplnit pár základních údajů, ze kterých vypočítáme hodnotu, na kterou doporučujeme nemovitost pojistit. Pokud to klienti udělají, garantujeme jim, že v případě škody neuplatníme podpojištění,“ radí specialistka Direct pojišťovny.

I potom je ale potřeba smlouvu pravidelně aktualizovat. Ideálně každý rok nebo jednou za dva roky. Záleží na tom, jak se vyvíjí ceny na trhu. „Obecně se dá říci, že smlouvy, které jsou starší více než 3 roky, jsou pravděpodobně podpojištěné, protože ceny nemovitostí, stavebních materiálů i prací neustále rostou,“ upozorňuje Bosáková.