Zatočme s podpojištěním 

Podpojištění je problém, který může stát Vaše klienty miliony – a to nejen při majetkových škodách! Klienti si tento problém většinou uvědomí až ve chvíli, kdy dojde ke škodě – tedy když už je pozdě. Poté, co se něco stane, člověk velmi rychle zjistí, že jeho pojistné plnění nestačí ani na obnovení provozovny, ani na náhradní vybavení, a už vůbec ne na stavbu nové haly. A stejně tak, že limit na odpovědnost nepokryje odškodnění. 

Věřte, že jsme si tento scénář nevymysleli, je to realita, se kterou se u firemního pojištění stále setkáváme. 

V praxi podpojištění znamená, že i když klient platí roky pojištění, v případě škody dostane jen část potřebné částky na opravu nebo obnovu majetku. 

Co dělat, aby k podpojištění nedocházelo?
 

  • Při sjednání a obnově smluv se aktivně doptávejte na aktuální hodnotu majetku a na změny, které u klienta proběhly. 
  • Ptejte se velmi konkrétně – nezměnily se podmínky provozu například rozšířením výroby, rekonstrukce nebo novým vybavením? 
  • Doporučujeme pravidelné revize pojistných částek – ceny nemovitostí i stavebních prací rostou, a proto je důležité smlouvu alespoň jednou ročně aktualizovat. 

Jak mohou klienti a makléři předejít podpojištění? 

  • Neřešte jen cenu pojištění, ale i skutečnou hodnotu majetku. Podpojištění často vzniká, když se lidé snaží o co nejnižší pojistné.  
  • Doporučujeme vést s klienty diskuzi o tom, jak by vypadala reálná náhrada škody – například za kolik by dnes postavili stejnou budovu nebo pořídili nové vybavení. 
  • Využijte dostupné nástroje pro stanovení pojistné částky. Nemusí jít jen o odborné posudky, pomoci mohou i různé metody odhadů, jako je např. kubíková metoda nebo cenové indexy stavebních prací. Ty mohou dát rychlou představu, zda je současná pojistná částka reálná. 
  • Myslete na růst cen a pravidelně smlouvy aktualizujte. 

Pojištění odpovědnosti a podpojištění 

To samé se týká odpovědnosti – ani zde není podpojištění výjimkou. Soudy dnes víc a víc zvyšují částky za odškodnění újmy na zdraví. Například u plného vyřazení ze společenského života dnes Nejvyšší soud ČR počítá s částkou odpovídající 400násobku průměrné hrubé mzdy, což znamená, že je odškodnění výrazně vyšší než před několika lety. Klienti by proto měly své limity přizpůsobit aktuálním podmínkám, aby se vyhnuli situaci, kdy pojištění nepokryje celou náhradu škody. 

 

Bez vás, makléřů, se v boji proti podpojištění neobejdeme 

Bez vás totiž nebude mít náš boj s podpojištěním takový dopad. Věříme ale, že díky naší společné práci můžeme klientům pomoci, aby měli své pojistné smlouvy správně nastavené a v případě škody dostali odpovídající plnění.