Skip to main content

Prosinec bývá už tradičně plný vánočních večírků, kde se člověk jen těžko vyhýbá sklence alkoholu. Pozor si musejí dát hlavně řidiči, kteří si jen málokdy uvědomují, že by je po nehodě s alkoholem v krvi čekala nejen pokuta nebo vězení, ale také to, že by škodu museli zaplatit ze svého. Pojišťovna totiž řízení pod vlivem přísně trestá. „U povinného ručení sice škodu poškozenému zaplatíme, ale pokud se potvrdí, že viník řídil opilý nebo zdrogovaný, tak po něm budeme peníze vymáhat zpět. Také u havarijního pojištění při zjištění alkoholu nebo drog nedostane řidič ani korunu,“ říká Václav Rychlý z Direct pojišťovny

Řidičům nepomůže ani to, že policistům zkoušku na alkohol nebo drogy odmítnout. Odmítnutí totiž automaticky znamená to stejné, jako by se u nich alkohol nebo drogy potvrdily. Kromě alkoholu a drog si dejte pozor také na některé léky. Stejná pravidla totiž platí i pro prášky, které jsou označené zákazem řídit motorové vozidlo. 

Nehoda v opilosti? Za další pojistku si připlatíte 

Pojišťovny řízení pod vlivem alkoholu nebo drog trestají i do budoucna a za pojištění si hříšníci příště výrazně připlatí. „V Directu se takovýto klient posune o deset stupňů níž na bonusové stupnici. Pokud měl maximální bonus, tak se dostane na nulu, pokud neměl, dostává se do malusu, což znamená, že si za pojištění připlatí ještě víc,“ vysvětluje Rychlý. Toto pravidlo ale neplatí u všech pojišťoven, protože podmínky pro bonus a malus si každá nastavuje individuálně. 


Přečtěte si také

Sedm věcí, které možná nevíte o havarijním pojištění